TÜRKiYE İLE JAPONYA İLİŞKİLERİ 100. YILINDA

turkiye ile japonya iliskilerinin 100 yili - mayatta -05012024

Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin 100. Yılı kutlanıyor. Japonya’nın 6 ağustos 1924 tarihinde Lozan Antlaşmasını imzalaması ile başlayan ilişkilerin 100. Yılı sebebiyle Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından kültür etkinlikleri organize ediliyor.

İkinci Dünya Savaşı’nın kaybedenlerinden olan Japonya’nın uluslararası topluma tekrar entegre olması için 1956 yılında Birleşmiş Milletlere kabul edilmesinde Türkiye’nin büyük çabaları oldu. Bu çabalar Türkiye-Japonya ilişkilerinin git gide gelişerek en üst seviyelere erişmesinin yolunu açtı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin başlamasının 100. Yılının kutlanıyor olması sebebiyle, Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra, mağlup bir ülke olarak zor bir durumda bulunan Japonya, nihayet 1956 yılında Birleşmiş Milletler’e üye olmuştur. O esnada Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nde “Büyük bir ülke olan Japonya’nın, Birleşmiş Milletler’e katılmasının, uluslararası toplumda barışa ve dostane iş birliğine önemli bir katkı sağlayacağı” yönünde bir çağrıda bulunmuş ve diğer ülkelere Japonya’nın BM üyeliğinin önemini anlatarak, uluslararası topluma geri dönmesine yönelik çaba sarf etmiştir” ifadelerine yer verildi.

“Dost, Kara Günde Belli Olur”

Büyükelçilikten yapılan açıklamada ayrıca, “Türkiye’de ilk kez sismik izolasyon teknolojisi kullanılarak, Japon Yen Kredisi’yle yapılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (2. Boğaz Köprüsü) ile İstanbul’da 150 yıllık bir hayalin gerçekleştirilmesi olarak nitelendirilen Marmaray tüp geçidi, Japonya’nın ekonomik iş birliğiyle inşa edilmiştir. Ayrıca, 1999 senesindeki “17 Ağustos 1999 Depremi”, 2011 senesindeki “Büyük Doğu Japonya Depremi” ve son olarak geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen büyük depremler gibi doğal afet zamanlarında da, Japonya ile Türkiye “Dost, kara günde belli olur” atasözünde ifade edilmiş olduğu üzere, zor koşullarda birbirlerine destek olmuşlardır” ifadeleri kullanıldı.

18 japon filmleri festivali -Zorlu Lezzet -mayatta05012024

Etkinlikler 18. Ankara Japon Filmleri Festivali ile başlayacak

Siyaset, ekonomi, afet önleme ve kültürel anlamda gelişen Türkiye-Japonya ilişkilerinin 100. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında yıl boyunca sürecek etkinliklerin açılışı 18. Ankara Japon Filmleri Festivali ile yapılacak. 10 Ocak’ta CerModern’de açılışı yapılacak olan festival kapsamında 6 Japon yapımı film, ücretsiz olarak Ankara da sinema severler ile buluşacak. Festival programı kapsamında gösterimi yapılacak olan sinema filmi ‘Mayoiga Burnu’ 11 Ocak’ta Cermodern’de gösterilecek. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Kawatsura Shinya izleyicilerle söyleşi gerçekleştirecek. ‘Mayoiga Burnu’nun tekrar gösterimi ise 13 Ocak’ta Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak.

  1. Ankara Japon Filmleri Festivali programı kapsamında;
  • ‘Her Gün Güzel Bir Gün’ 11 Ocak’ta CerModern’de, 13 Ocak’ta Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde;
  • ‘Mentai Pırırı-Zorlu Lezzet’ 12 ve 14 Ocak’ta CerModern’de;
  • ‘Başımın Belası Beslenme Çantam’ 12-14 Ocak’ta CerModern’de;
  • ‘Takatsu Nehri’ 13 Ocak’ta Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde;
  • ‘Öğretmen ve Sokak Kedisi’ 14 Ocak’ta CerModern’de sinemaseverlerle buluşacak.