KANADA GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

kanada gunu ankarada kutlandi 28062024 - mayatta
Kanada milli günü olarak her yıl kutlanan Kanada Günü sebebiyle Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği’nde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda Büyükelçi Kevin Hamilton ev sahipliği yaparken Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayşe Berris Ekinci, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve çok sayıda büyükelçi ile iş dünyasından isimler yer aldı.

Kanada’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda konuşan Hamilton, Kanada ve Türkiye arasındaki ilişkiyi ‘tamamlayıcılık’ olarak ifade ederek “Ben kendi adıma Türk dostlarımın ve meslektaşlarımın, Türkiye’nin bu bölgedeki ve dünyadaki rolüne ilişkin kelimenin tam anlamıyla yüzyıllara dayanan diplomatik pratik, bilgi ve uzmanlıklarına dayanarak masaya getirdikleri bilgelik ve perspektiflere her gün değer veriyor ve bunlardan faydalanıyorum. Birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey var ve bu karşılıklı alışverişten fayda sağlayabileceğimiz pek çok yol var” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ekinci ise Türkiye ve Kanada’nın diplomatik ilişkilerinin tesisinin 81. yıldönümü olduğunu belirterek, iki ülkenin zengin ve kapsamlı ilişkilere sahip olduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından resepsiyon Kanada ve Türkiye’ye özgü lezzetlerin ikramıyla devam etti. canlı müzik ve sonrasında DJ performansla renklenen gecede katılımcılar dans edip eğlendi.


An annual reception was held at the Canadian Embassy in Ankara in celebration of Canada Day, which is observed as Canada’s national day each year. Ambassador Kevin Hamilton hosted the reception, attended by Deputy Foreign Minister Ayşe Berris Ekinci, Ankara Metropolitan Municipality Mayor Mansur Yavaş, as well as numerous ambassadors and business figures.

Speaking at the reception held at the Canadian Embassy in Ankara, Hamilton described the relationship between Canada and Turkey as “complementary,” stating, “On a personal level, I value every day the wisdom and perspectives my Turkish friends and colleagues bring to the table, rooted in centuries of diplomatic practice, knowledge, and expertise regarding Turkey’s role in this region and the world. There is much we can learn from each other, and many avenues for mutual benefit through this exchange.”

Deputy Foreign Minister Ekinci highlighted that it marked the 81st anniversary of diplomatic relations between Turkey and Canada, emphasizing the rich and comprehensive ties between the two countries.

Following the speeches, the reception continued with a serving of Canadian and Turkish delicacies. The evening was further enriched with live music and later a DJ performance, where attendees danced and enjoyed themselves.