KRAL III. CHARLES’İN DOĞUM GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

kral 3 charles dogum gunu birlesik krallik buyukelciligi 2024

Kral III. Charles’in Doğum Günü’nü (king’s birthday) sebebiyle Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nde resepsiyon düzenlendi. Büyükelçilik Konutu’nun bahçesindeki resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, AB ülkeleri büyükelçileri, aralarında Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak’ın da bulunduğu iş insanları ve Başkent’in tanınmış simaları katıldı.

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda Büyükelçi Jill Morris, Büyükelçi Yardımcısı Wendy Wyver ve Askeri Ataşe James Torbet konukları karşıladı. Karşılama sonrasında Büyükelçilik konutu bahçesine geçildi. Bahçede yer alan sahnede Evsahibi Büyükelçi Morris ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay birer konuşma yaptı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, “Yüzyıllar boyunca bazı aksaklıklar yaşanmasına rağmen Türkiye ve İngiltere, halklarının refahını artırmak için her zaman birlikte çalışmanın yollarını bulmuşlardır. Bu nedenle NATO müttefikleri ve stratejik ortakları olarak dostluklara büyük önem veriyoruz. İkili ekonomi ve Ticari bağlar kilit öneme sahip. Geçen yıl neredeyse 20 milyar dolarlık bir ticaret hedefine ulaştık. Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin önümüzdeki dönemde de gelişmeye devam edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık Büyükelçisi Jill Morris ise konuşmasında, “Bu akşam, Majesteleri Kral 3’ncü Charles’ın doğum gününü ve tahttaki ikinci yılını kutluyoruz. Ayrıca bu akşam, Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ortak tarihimize, kültürel bağlarımıza ve halklarımız arasındaki ilişkilere dayalı güçlü ortaklığı kutlamamız için de bir fırsat. 2024 yılında, yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yeni yüzyılında, bu etkinlik çok daha büyük bir anlam kazanıyor” dedi.

Milli marşların okunması ve konuşmaların ardından konuklara ikramda bulunuldu. İngiliz mutfağına özgü yemeklerin sunulduğu resepsiyonda müzik ve eğlence de vardı. Katılımcılar gece yarısına kadar dj müziği eşliğinde dans etti.


A reception was held at the United Kingdom Embassy in Ankara to celebrate the birthday of King Charles III. Among the attendees at the reception, which took place in the garden of the Ambassador’s Residence, were Deputy Minister of Foreign Affairs and EU Presidency holder Mehmet Kemal Bozay, ambassadors from EU countries, business figures including Erman Ilıcak, Chairman of Rönesans Holding, and notable personalities from the capital.

At the UK Embassy in Ankara, Ambassador Jill Morris, Deputy Ambassador Wendy Wyver, and Military Attaché James Torbet welcomed the guests. After the welcome, the reception moved to the embassy residence’s garden. Ambassador Morris and Deputy Foreign Minister Bozay delivered speeches on the stage set up in the garden.

Deputy Foreign Minister Mehmet Kemal Bozay stated, “Despite occasional challenges over the centuries, Turkey and the UK have always found ways to collaborate for the welfare of their peoples. Therefore, as NATO allies and strategic partners, we greatly value our friendships. Bilateral economic and trade ties are of paramount importance. Last year, we nearly achieved a trade target of $20 billion. I believe relations between Turkey and the UK will continue to flourish in the coming years.”

UK Ambassador Jill Morris remarked in her speech, “Tonight, we celebrate the birthday of His Majesty King Charles III and the second year of his reign. It is also an opportunity to celebrate our strong partnership based on our shared history, cultural ties, and relations between our peoples. In 2024, the centenary of the founding of the Republic of Turkey, this event takes on even greater significance.”

Following the national anthems and speeches, guests were treated to British cuisine at the reception, accompanied by music and entertainment. Participants danced to DJ music until midnight.