KORE MİLLİ GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

kore milli gunu-Burak Akcapar, Won Ik Lee-cermodern 09102023

Kore Milli Günü, CerModern’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik’ın ev sahipliğini üstlendiği resepsiyonda geleneksel Kore halk sanatları ve müziklerinden örnekler sunuldu. Kore Gazileri de milli gün kutlamasında hazır bulundu.

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik, ev sahipliğinde CerModern’de düzenlenen resepsiyona, Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, çok sayıda büyükelçi ve davetliler katıldı. Resepsiyon Koreli çocukların Kore ve Türk milli marşlarını okumasıyla başladı. Resepsiyonda Kore geleneksel müzik ve el sanatlarını birleştiren ‘K-Maestro’ performansı sergilendi. Koreli sanatçılar Son Ye, Choi Jae-young ve Jung Eun-song’un geleneksel enstrümanlar ‘gayageum’, ‘janggu’ ve sesle gerçekleştirdikleri performanslar büyük beğeni topladı. K-cover performansıyla renklenen gecede ayrıca Kore halk resimlerinin yer aldığı sergi, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Biz Kan Kardeşleriyiz

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Won-Ik Lee, “Ekim ayı her iki ülke için de çok özel. Türkiye bu yıl Cumhuriyetinin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayacak. Bugünkü ilişkilerimize ulaşıncaya kadar kan, ter, gözyaşı ile ortak anıları paylaştık. Geleceğe birlikte yol veren stratejik ortaklarız. Biz Kore savaşında birlikte savaşan kan kardeşleriyiz” diye konuştu.

Aramızda Özel Bağlar Bulunuyor

Gecede konuşan Bakan Yardımcısı Akçapar, Türkiye ile Güney Kore arasında özel bağlar bulunduğunu belirterek, “Savaş sırasındaki fedakarlıklarımız Kore ile bağlarımızı ilerletme yönündeki kararlarımızın nişanesi oldu. O tarihten bugüne haklar arasında kan kardeşliği olarak tanımlanan özel bağlar bulunuyor” dedi.