ALMAN BiRLiĞi GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

mehmet kemal bozay, akif cagatay kilic, jurgen schulz, sheila stanton - alman birligi gunu 03.10.2023

Alman Birliği Günü’nün 33’üncü yılı, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyonda ev sahipliğini Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ve Eşi Sheila Stanton ev sahipliği yaptı. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen resepsiyonda yer aldı.

Almanya Büyükelçiliği’ndeki resepsiyonun başlangıcında Ev Sahibi Büyükelçi konukları karşıladı. Büyükelçilik bahçesindeki resepsiyonda siyaset ve iş dünyasının yanı sıra yabancı misyon temsilcileri olmak üzere yaklaşım bin katılımcı yer aldı.

Resepsiyon iki ülke milli marşlarının okunmasının ardından başladı. Milli marşların okunmasının ardından Büyükelçi Jürgen Schulz ve ardından Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay konuşma yaptı.

TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ

Büyükelçi Jürgen Schulz Türkiye’nin Almanya için stratejik öneme sahip bir ortak olduğunu vurgulayarak, Ukrayna-Rusya savaşında, Montrö Sözleşmesi’nin akıllıca uygulanması ve Karadeniz tahıl girişimi konusundaki çabaları için Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

ALMANYA ÖNEMLİ BİR ORTAK

Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, Türkiye’de 6 Şubat depreminin ardından Almanya’nın gösterdiği dayanışmanın, iki milleti birbirine bağlayan güçlü bağların gerçek bir kanıtı olduğunu söyledi. Bozay ayrıca “Berlin duvarı yıkılmış olsa bile bugün Avrupa’da başka duvarlar yükselmekte. Almanya’nın birliği sağlandı, doğu ve batı Almanya birleşti; ancak Avrupa’nın birliği için hala katedilecek çok yol var. Türkiye, AB’ye tam üye olmadan Avrupa’nın birliğinin tamamlanmayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

Al