UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

ukrayna milli gunu-vasyl bodnar, omer bolat, Katerina Bodnar - mayatta 28092023

Ukrayna ‘nın bağımsızlığının 32’nci yıldönümü Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.
Ukrayna’nın Ankara’da yeni açılan büyükelçilik binasında gerçekleştirilen Bağımsızlık Günü resepsiyonunda, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve Eşi Katerina Bodnar ev sahipliği yaptı.

Resepsiyonda Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener’in yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve davetli katıldı. Bağımsızlık Günü resepsiyonu iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Milli marşların okunmasının ardından konuşma yapan Ticaret Bakanı Bolat, “Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye ve Ukrayna kardeş ülkelerdir ve ilişkileri her geçen gün daha da güçlenmekte ve yakınlaşmaktadır. Ukrayna halkına Türk milletinin sevgi ve selamlarını sunuyorum” dedi.

BODNAR: KATKILARINI ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Büyükelçi Bodnar, savaşın halen devam ettiğini vurgulayarak, “Rusya topraklarımızı işgal etmeye ve halkımıza karşı korkunç suçlar işlemeye devam ediyor. Türkiye’nin güçlü sesi BM’de, NATO’da, Kırım Platformu’nda ve diğer birçok uluslararası platformda duyulmaktadır. Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Barış Formülünün uygulanması savaşın daha kısa sürede sona erdirecektir. Ukrayna’nın küresel pazarlara tahıl ihraç etmeye devam etmesini sağlayacak ve dünyayı daha güvenli hale getirecektir. Cesur Türk şirketleri Ukrayna’da sıkı çalışmaya ve hatta büyümeye devam ediyor. Yüzlerce iş insanı Ukrayna’da şampiyon durumunda. Ukrayna’nın dönüşümünde önemli bir rol oynayacakları kesin” diye konuştu.