ORHAN ASENA YERLİ OYUNLARLA ANILIYOR

DT orhan asena Plaket Takdimi-nejat birecik-huseyin aksoy (2)Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali 12. Kez kapılarını açtı. Festivalin açılışı, Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Kanlı Nigar” oyunuyla yapıldı. Açılış törenine Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcıları Ahmet Dalkıran ve Kürşat Güleryüz, Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik ve çok sayıda davetli katıldı.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürü Mümtaz Aydoğan Mengi yaptığı açılış konuşmasında Orhan Asena’yı anmak için kendisinin adına, doğum yeri olan Diyarbakır’da gerçekleştirilen festivalin çok önemli olduğunu belirterek, festivalin Türkiye’de bir oyun yazarının adına düzenlenen tek tiyatro festivali olduğunun altını çizdi.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da sırasıyla konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Birecik, tiyatronun barış ve kardeşlik duygusundan bahsederek, “Barışın iki büyük anahtarı vardır. Biri “sevgi” diğeri “empati.” Aynı zamanda tiyatronun da kendini ifade edişinin iki aracıdır “sevgi” ve “empati.” Seyircisi ile kurduğu sağlam köprünün harcında “sevgi” vardır. İşte tüm bunlar ‘Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali’ ile Diyarbakır’da kendini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise yaşadığımız ve içinden geçtiğimiz çözüm sürecinin sanatsal ve kültürel anlamda canlılık yaşanmasına vesile olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, desteklerinden dolayı Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’a plaket verdi.

 

Devamını oku:
PARK MOZAiK ‘DE ‘YAŞAM MOZAİĞİ’ BULUŞMASI

Tweet Mesa İnşaat yeni projesi Park Mozaik ’in tanıtımı için...

“ Eye Wonder ” sergisinde Bank of America koleksiyonundaki 52 kadın fotoğrafçının eserleri yer alıyor.
EYE WONDER SERGİSİ CERMODERN’DE

TweetBank of America, Merrill Lynch ve CerModern işbirliğinde ve Limak...

Kapat