25. UÇAN SÜPÜRGE KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ AÇILDI

25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, görkemli bir törenle başladı. Karum Çim Amfi’de Türkan Şoray, Lale Belkıs, Şerif Sezer, Meral Çetinkaya, Deniz Türkali gibi Türk sinemasının unutulmaz isimlerinin katıldığı geceye, Ankaralılar büyük ilgi gösterdi. Halkla iç içe düzenlenen törende onur ödülleri sahiplerini buldu. 

Geceye katılanlar arasında Türkan Şoray, Lale Belkıs, Şerif Sezer, Meral Çetinkaya, Deniz Türkali’nin yanı sıra Cemre Ebüzziya, Nazlı Bulum gibi genç oyuncular, bazı milletvekilleri, siyaset ve iş dünyasından isimler katıldı. Törenin sunuculuğunu Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler üstlenirken Canto Orkestrası ve Allegra Ensemble müzikleriyle geceye renk kattı. Gecenin açılışında konuşan Uçan Süpürge Vakfı Başkanı Halime Güner, kadın hakları için süren mücadelelerinin 25 yıldır devam ettiğini belirterek, bu yolda kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. 

HAYALİMİZ KADIN VE SİNEMA 

Festival Onursal Başkanı Türkan Şoray, gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi: “25 yıl önce bir hayalimiz vardı. Bu hayalimiz kadın ve sinemaydı. Kadınların kültür ve sanat yoluyla kendilerini ifade etmeleri, çektikleri filmlerle kadın haklarını, kadınların eşitsizliğini, problemlerini aktardıkları filmlerle öne çıkmalarını istemiştik. 25 yıl içinde hayalimiz kocaman bir gerçek oldu.”