GENÇ SANATÇILAR ANKARA’DA BULUŞTU

Anadolu’nun dört bir yanından güzel sanatlar lisesi ve güzel sanatlar fakültesi mezunu 17-27 yaş arası sanatçı adaylarının eserlerinden oluşan ‘Fresh Ankara’ Çağdaş Sanat Fuarı, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında İlk Meclis İlkokulu’nda ziyarete açıldı. Sergiyi gezen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, etkinliği bir gençlik bienali olduğunu belirtti. 

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında, Atis Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen sergi, Ankara Kalesi’ndeki tarihi İlk Meclis İlkokulu’nda açıldı. 60 farklı şehirden güzel sanatlar lisesi ve güzel sanatlar fakültesi mezunu yada öğrencisinin yer aldığı 500’e yakın başvuru arasından seçilen 157 öğrencinin eserleri, 12 Haziran’a kadar ziyarete açık kalacak. 

BAKAN ERSOY ZİYARET ETTİ

Sergiyi önceki gün Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Mehmet Nuri Ersoy, Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, ATO Başkanvekili ve Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da ziyaret etti. Bakan Ersoy ve beraberindeki heyet, küratör Kıymet Giray ve Fresh Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül eşliğinde sergiyi gezdi. 

ANKARA’NIN YENİ MARKASI

Serginin bir gençlik bienali olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Sanatçı adaylarının mesleki gelişimine katkı sağlamak için düzenlenen bir sergi. Gençler bizim sadece geleceğimiz değil aynı zamanda bugünümüz de. Ülkemizin farklı şehirlerinden genç sanatçıları Başkent’te ağırlamak büyük bir gurur. Ankaramızın yeni bir markası oldu. Fresh Ankara’nın uzun yıllar boyunca devam etmesini diliyoruz” dedi.  

AMACIMIZ GENÇLERE İTME GÜCÜ VERMEK

Sergi süresince sanatçı adayı gençlere sanat tarihi, portfolyo hazırlama, telif hakları, eser fiyatlandırması gibi konularda ilgili kişiler tarafından eğitimler verilecek. Çeşitli söyleşilerin ve dinletilerin de yer alacağı sergi ile ilgili olarak küratörü Kıymet Giray, “Bu sanatçılar burada sanat piyasasıyla tanışacaklar. Sanat kültürüyle biraraya gelecekler. Genç ve başarılı sanatçılar, konuşmacı olarak panellere katılacak. Amacımız gençlere önemli bir itme gücü vermek” diye konuştu.