ONUR ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ FİLİZ ALİ OLDU

sevda cenap and muzik vakfi onur odulu Ali Basman-Yildız Ali-mayatta-06.12.2023
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası bu yıl Türk edebiyatının ölümsüz isimlerinden Sabahattin Ali’nin kızı eğitimci, piyanist ve müzikolog Filiz Ali ’ye verildi. Filiz Ali ’ye ödülü Vakıf Başkanı Ali Başman tarafından takdim edildi.

Ankara’nın tarihi yapıları arasında yer alan And Evi’nde düzenlenen Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, Vakıf Onur Ödülü törenine 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İsmet İnönü’nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker’in de aralarında bulunduğu çok sayıda seçkin isim katıldı. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Başkanı Ali Başman, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ve Ankara’nın başkent oluşunun 100’üncü yılının yanı sıra vakfın kuruluşunun 50’inci yılını kutladıklarını belirterek: “Altın Madalya, Türkiye’de müziğin gelişimine olağanüstü katkılarda bulunan yorumcu, eğitmen, sanat destekçisi veya bir kuruma, sunulmaktadır. Bu yıl kurullarımızın oy birliği ile Sayın Filiz Ali, yazar, müzik eleştirmeni ve sanat yöneticiliği kimliklerinin yanı sıra, kuruluşuna ve yaşatılmasına öncülük ettiği Uluslararası Müzik Akademisi ve Müzik Festivali ile genç yeteneklerin gelişimlerine, ülkemizin tanınırlığına ve Türkiye’de Klasik Batı Müziğinin yaygınlaşmasına katkıları göz önünde bulundurularak, 2023 yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’na layık görülmüştür” cümlelerini kullandı.

Müzikle Beraber Olalım

And Evi’nin müzik hayatında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Filiz Ali ; konservatuvar yıllarındaki anılarını konuklarla paylaştı. Filiz Ali , “Genç müzisyenin insan yerine konması, genç bir müzisyene el verilmesi kadar olağanüstü bir şey düşünemiyorum. Ben bu evde çok şey öğrendim. Her bakımdan bu ödül beni çok mütehassıs etti. Müzik her şeyin üzerinde ve müzikle beraber olalım” diye konuştu.