SOMA’DA SON DURUM

17.05.2014 – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız son yaptığı açıklamada arama kurtarma faaliyetlerinin sona erdiğini söyledi. AFAD tarafından yürütülen arama kurtarma çalışmalarının sonunda 301 maden işçisinin cansız bedenine ulaşıldı. 485 işçi ise maden faciasından canlı olarak kurtuldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir kaç dakika önce Soma Belediyesi’nde açıklama yaptı. Başbakan: “Soma’da yakın tarihi en büyük iş kazalarından birisine şahit olduk. 238 işçimizi hakka uğurladık. Yine ilk belirlemelere göre 80 işçimizi de sağ kurtardık. Milletimizin başı sağolsun. Milletçe çok büyük bir acı yaşıyoruz. Ekmek parası için alın teri döken emekçi kardeşlerimizi kaybetmenin yürek parçalayıcı hüznünü taşıyoruz” dedi. Başbakan konuşmasının devamında: “Kaza anından bu yana son derece sorunlu yayın gerçekleştiren kamuoyunun hızlı ama doğru bilgilendirilmesini sağlayan bunu da zor şartlar altında gerçekleştiren medya mensubu arkadaşlarımıza kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu büyük acı karşısında sağ duyulu ve serin kanlı yaklaşım sergileyen siyasetçilerimize şükranlarımı sunuyorum” diyerek medya ve siyasetçilere de teşekkür etti.

14.05.2014 / 15:27 – Manisa’nın Soma İlçesi’nde bulunan kömür madeninde büyük bir patlama meydana geldi. Facianın nedeni trafo patlaması olarak açıklandı. Başbakan Tüm Türkiye’yi yaşa boğan patlamada an itibari ile 232 maden işçisinin yaşamını yitirdiği açıkladı.

Yerin 700 Metre Altında meydana geldi

Soma’daki maden faciası yerin 700 metre derinliğinde meydana geldi. Soma Holding’e bağlı kömür madeni ocağında arama kurtarma faaliyeti yürüten AFAT çok sayıda işçinin de mahsur kaldığını açıkladı. Madende kaç kişinin bulunduğu ise tam olarak bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Seferberlik Talimatı verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül facianın akabinde Manisa Valisi Abdurrahman Savaş ile görüştü. Gül, Vali Savaş’a tüm devlet imkanlarının kullanılması talimatını verdi.

Soma Kömür İşletmeleri Aş Açıklama Yaptı

Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Manisa Soma’da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

CHP’li Özgür Özel Tepki Gösterdi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, facianın ardından tepkisini dile getirdi. Özel, madenlerin incelenmesi için Meclis komisyonu kurulmasını önerdiklerini ve bu önergenin 20 gün önce reddedildiğini söyledi. Özel: “Artık cenazelerden bıktık” dedi.

Bakan Taner Yıldız: “Sıkıntı Büyük Olabilir”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açıklamasında: “zaman aleyhimize işliyor. Gelişmelerden endişe duyduğum noktalar var” dedi. Bakan Yıldız, olayın 15:10 sularında meydana geldiğini, o saatten sonra gaz patlaması olmadığını ve işçileri tahrip edecek bir darbe meydana gelmediğini de söyledi. Bakan Taner Yıldız: “Şu anki derdimiz rakamlar değil. Her şeyi şeffaf olarak paylaşacağız. Bu hepimizin acısı” ifadelerinde bulundu.

Erdoğan Ödül Töreninde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan faciadan birkaç saat sonra 19. Zoom Ulusrarası Haber Görüntüleri yarışmasının ödül törenine katıldı. Burada açıklama yapan Erdoğan: “Mahsur kalan işçilerimizin kurtarılması için de AFAD başta olmak üzere aynı şekilde kömür işletmelerini kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah önümüzdeki saatlerde daha net bilgiler ve gönlümüzü ferahlatacak haberler almayı ümit ediyoruz” dedi.