PENDORE BAĞLARINDA BAĞBOZUMU HEYECANI

Kemaliye’de bulunan Kavaklıdere Pendore Bağları ’nda hasat heyecanı yaşanıyor.

Bağlardaki hasatın gerçekleşmesiyle başlayan üretim süreci ise ayrı bir heyecan yaşatıyor. Kavaklıdere AŞ Pazarlama Koordinatörü Cevza Başman, bu heyecanı birlikte yaşamak için sektör çalışanlarını Pendore Bağları ‘na davet etti.  Başman’ın konukları bağları ve üretim tesisini gezdi. Pendore Bağları’nda yetişen üzümlerin işlendiği fabrikayı gezen kafile, Levon Bağış’tan ürünler hakkında bilgi aldı. Üzümlerin işlendiği fabrikayı gezen katılımcılar, üzümün bağdan toplanıp şişelenmesine kadar geçen sürece tanıklık etti.

Kavaklıdere,  Türkiye’nin  en büyük tek parça bağı olan  Pendore Bağları ‘nda  tek beyaz üzüm çeşidi olan Misket’in hasadı ile 2014 bağ bozumuna başladı. Bergamot aromalarıyla çarpıcılığını her daim koruyan bu üzümün aromalarını daha iyi yansıtması için yapılan gece hasatları, zorlu olduğu kadar keyifli de geçti. Bağdan gece serinliğini taşıyarak gelen üzümler, kavda yine gece işlenerek zarafet ve diriliğini korumuş oluyor. Üzümü mümkün olduğunca çabuk üretip tesise ulaştırmak, üzümün sahip olduğu lezzetleri ürüne daha iyi yansıtmasını sağlıyor. Bu nedenle de üretim tesisi Kavaklıdere Pendore Bağları ‘nın içine kurulmuş durumda. Böylece üzümler bekletilmeden sabah erken saatte üretim aşamasına iletiliyor ve gerçek château tarzı üretim yapılıyor.

Kavaklıdere Şarapları Pendore Bağları'nda bağ bozumu heyecanı

Cevza Başman

Kavaklıdere Anadolu topraklarına inanıyor

Türkiye’nin en büyük üreticilerinden Kavaklıdere AŞ, Anadolu üzümlerinin yanı sıra, bağcılık için elverişli farklı mikro iklimlerinde yetiştirdiği yabancı kökenli üzümler kullanarak kaliteli ürünler üretmeyi amaçlıyor.

Kavaklıdere Şarapları, 1929 yılından beri Anadolu toprağına ve üzümlerine duyduğu inancı hiç kaybetmeden, bu topraklar üzerinde bağcılık çalışmaları yaptı. Bugün, yedi ayrı bölgede sahip olduğu bağlarında daha kaliteli üzüm elde edebilmek için dikim sıklığından, kaliteyi arttırıcı budama yöntemleriyle verim düşürmeye kadar tüm yöntemleri kullanıyor.

 

Kavaklıdere Şarapları Pendore Bağları'nda bağ bozumu heyecanı - Cevza Başman

Cevza Başman