LİSE ÖĞRENCİSİNDEN DUYGULANDIRAN SOMA YAZISI

defne senyuz duygulandiran soma siiri

Sınav Koleji Anadolu ve Fen Lisesi’nde cuma günü okul çıkışında düzenlenen İstiklal Marşı töreni öncesi kürsüye çıkan 10A Sınıfı öğrencisi Defne Şenyüz, Soma için şiir yazdı.

Soma’da meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren işçiler için yazdığı şiiri okuyan Defne Şenyüz, başta öğretmenleri ve velileri olmak üzere okulda bulunan herkesi duygulandırdı.

10. sınıf öğrencisi Defne şenyüz’ün duygulandıran yazısı şöyle:

“1,2,3,4,5,6,7,8,9,10… saymaya devam edin bugün dördüncü gün 299 yurttaşımız Soma da can verdi. Hadi devam edin saymaya 11,12,13,14,15,16,17 zor geldi değil mi saymak? Her sayıya bir can düştü, her cana bir ocak söndü.
Çoğunun ten rengi bile belli değildi. Kömür karası yüzler, kömür karası eller… Evine dönerken ellerinde tutuğu kömür kokulu ekmekler. Küçük bir çocuğun kömür çuvalına babam gibi kokuyor demesi.
Sayı yükseliyor, günler geçtikçe saatler tükendikçe. Kardeşinin cesedini bulmak için altmış cesede bakmak zorunda kalan kardeş, ölen madencinin elindeki son mektubu…
Kaç para sizi ikna edebilir yerin altındaki hapishaneye girmeye? Kaç sözcük ölüm korkunuzu yok edebilir?Her gün bir ölüm tehlikesi can pazarına girmeye? İkna edemediler değil mi yetmedi sizi sokmaya milyonlar, gereksiz kaldı sözcükler büyük harfle yazılmış ölümün yanında.
Onlar için milyonlar gerekmedi onlar sadece ekmek parası için büyük harflerle yazılmış ölümü görmeye gittiler.
Kömür karası yüzler kömür karası eller, bembeyaz yürekler.
Biz Türk gençleri için giden her can, bir parça kömür değil bayrağımızın ayıdır, yıldızıdır.
Geride kalanlar merak etmeyin! Öksüz, yetim, dul evlatsız kalmadınız! Bizler her nerede olursak olalım, sizin babanız kardeşiniz, evladınız olacağız.
Merak etmeyin! Soma da bir avuç kömür için kaybettiğimiz canlar toprak olup, unutulup gitmeyecek. Onların başına gelen bu felaket bir daha yaşanmasın diye geleceğin sahibi olan biz Türk gençleri bugün yaşananlardan ders alıp hangi meslek de olursak olalım elimizden geleni yapacağımıza, daha güzel bir Türkiye için yılmadan çalışacağımıza şehitlerimizin manevi huzurunda söz veriyoruz.
Konuşmama son verirken;
Soma şehitlerini saygıyla anıyor,
Onlara yüce Allahtan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.”