BiYOKÖMÜR İLE MADEN FACİALARINA ÇÖZÜM

Ankara Üniversitesi’nde çevre dostu biyokömür üretildi.Ankara Üniversitesi’nde çevre dostu biyokömür üretildi. Biyokömür sayesinde maden kazalarının önüne geçilebilecek.

Ankara Üniversitesi bilim adamları, orman ve gıda atıkları kullanarak linyite göre çok daha verimli ve kükürtsüz çevre dostu kömür üretti. 2 saatte üretilen kömür evlerde ısınma amaçlı ve işletmelerde kullanılabilecek. Böylece maden facialarının önüne geçilecek.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Sınağ ve ekibi, tarımsal atıkları kullanarak özel bir yöntemle 2 saat gibi kısa bir sürede ısıl değeri yüksek çevre dostu biyokömür üretti. Üretilen biyokömürün ülkemizde çıkartılan linyitlere göre ısıl değerinin çok daha yüksek (7200 kcal/kg) olduğunu belirten Sınağ, biyokömürün, kükürt içeriğinin de kabul edilebilir sınırların çok altında seyretmesi (yaklaşık yüzde 0.1) nedeniyle çevre dostu olduğunu vurguladı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM

Kül ve nem içerikleri çok düşük olduğu için enerji verimliliği yüksek olan Biyokömür , bu özelliği ile termik santrallerin neden olduğu çevre kirliliğine bir çözüm oluşturma potansiyeline sahip.

ÇİMENTO SEKTÖRÜNE ÇARE

3 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Sınağ, “Biyokömür ümüz özellikle çimento sektörü için oldukça önemli. Çünkü çimento sektöründe toz kömüre ihtiyaç var ve çimento sektöründe toz kömür farklı ülkelerden, yüksek maliyetlerle elde ediliyor. Bunun yanında yüksek ısıl değere sahip toz kömür ihtiyacı olan tüm alanlarda da kullanılabiliyor” dedi.

SOMA FACİASI ÖRNEĞİ

Yakın zamanda yaşadığımız Soma faciasında kömür çıkartmanın nelere mal olabileceğinin görüldüğünü vurgulayan Sınağ, bu yöntem yaygınlaştığında işletmelerin kendi kömürlerini kendilerinin yapabileceğini belirtti. Sınağ, “Biyokömürün büyük ölçekte üretimi ve ticarileştirilebilmesi için gerekli fizibilitenin yapılabilmesi amacıyla TÜBİTAK’ın 1003 kodlu Enerji projeleri çağrısına bir proje sunduk, projemiz 1’inci aşamayı geçti, 2’nci aşama sonucundan da oldukça ümitliyiz. Eğer abu projemiz kabul edilirse yakın zamanda biyokömür ü birçok yerde görmeniz mümkün olacaktır” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi’nde çevre dostu biyokömür üretildi.