VARİS HASTALARINA LAZER TEDAVİSİ MÜJDESİ

Varise Lazer Tedavisi

Bacaklarda oluşan varis hastalığının lazerle tedavisi mümkün.

Gerek sağlık gerekse estetik açıdan rahatsızlık veren varis hastalığı son teknoloji cihazlar sayesinde bıçaksız tedavi edilebiliyor. Tedavinin uygulandığı hastalar hemen normal hayata geri dönebiliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barçın Özcem; lazer teknolojisi kullanımının, varis tedavisinde son yıllarda gittikçe artmakta olduğunu ve dünyada da saygın hastanelerde kullanıldığını belirtti. Cildin dışından verilen lazer ışınları ile çapı 1 mm’nin altında olan toplardamar genişlemelerinin de yok edilebildiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Özcem; uygulaması kolay olan bu işlemin özel bakım gerektirmediğinin, lazer tedavisi alan hastaların normal günlük hayatlarına devam edebildiklerinin altını çizdi.

Özellikle en zor grup olan kılcal damar varislerinin tedavisinde de, YDÜ Hastanesi’nin dünyadaki saygın hastaneler arasında yerini aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özcem; hastanenin, Kıbrıs’ta tek olan ve tedavi bakımından da dünyada en iyi sonuçların alındığı lazer cihazlarından birine sahip olduğunu belirtti. YDÜ Hastanesi’nin, cihazı bünyesine katmasıyla oluşturulan varis merkezinde her tür varis tedavisi en son teknoloji kullanılarak yapılıyor.

Varis ağrılı yorgun bacakların kaşıntı, ödem, gece krampları gibi birçok semptomlara neden olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Özcem; varislerin kozmetik olarak da sorunlara yol açtığını ifade etti. Varisin birçok tipi bulunduğunu açıklayan Özcem; en basit gibi görülen varis tipinin kılcal damar varisi olduğunu belirterek, bu tür varislerin tedavisinin ise aslında en zoru olduğuna işaret etti. Sanılanın aksine, ciddi semptomlara ve ciddi görüntü bozukluklarına neden olabilen kılcal damar varisleri de, YDÜ Hastanesi Varis Tedavi Merkezi’nde tedavi edilebiliyor.

YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ise yaptığı açıklamada; YDÜ Hastanesi’nin KKTC’de yaşayanlar başta olmak üzere Doğu Akdeniz kıyısında bütün Akdeniz’i çevreleyen farklı dil ve kültürden insanlara uluslararası ve yüksek standartta sağlık hizmeti sunabilmek için çalıştığını belirtti. Günsel; uluslararası standartlar ve Joint Commision International (JCI) akreditasyon kriterlerine uygun olarak yapılan hastanenin, hastaların gerek medikal, gerekse de diğer bütün ihtiyaçlarının en üst seviyede karşıladığının da altını çizdi.