SELAHATTiN DÖNMEZ BALIK ÖNERİYOR

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez ;uzman diyetisyen selahattin donmez

“Haftada en az üç kez ton balığı tüketin”

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, Yüksek omega 3 ve protein değerleriyle yılın her mevsiminde balık tüketmeyi öneriyor. Ton balığı yenilmesini öneren Dönmez: “Bir deniz ürünündeki cıva miktarı, balığın yapısı ile değil; yetiştiği alanın kirliliği ile ilgilidir. Bu nedenle okyanuslarda yaşayan ton balıkları, iç denizlerde yetişen balıklara oranla çok daha güvenlidir. 7’den 70’e her yaş grubuna, haftada en az üç kez ton balığı  öneriyorum” dedi.

Ton balığıyla ilgili merak edilenlere yanıt veren Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, kendi mutfağında ve danışanlarının beslenme planlarında sıklıkla ton balığına yer verdiğini vurguladı. En çok merak edilen konu cıva ile ilgili de akıllardaki soruları gideren Dönmez, Hint, Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nda avlanan ton balıklarında cıva birikiminin gerçekleşmediğini, ton balığının yüzde yüz güvenli olduğunu söyledi.

Mükemmel Bir Protein Kaynağı

Proteinin beslenmedeki yerine değinen Dönmez, “Ton balığı mükemmel bir protein kaynağıdır. 100 gram ton balığı yaklaşık 22-24 gram protein içerir. Bu miktar bir kişinin günlük alması gereken protein miktarının %30-40 kadarını karşılar. Ton balığı doğal, katkısız olmakla birlikte selenyum, fosfor, magnezyum, demir gibi mineralleri, B12, A, D ve E gibi vitaminlerin de önemli kaynağı. Birçok araştırma omega 3 ve proteince zengin ton balığını haftada en az 3 kez tüketmenin çocuklarda IQ değerlerini artırabildiğini gösteriyor. Ayrıca, kişisel ve sosyal becerilerini geliştirebildiğini, yetişkinlerde de dinç bir kas yapısı sağlanabildiğini belirtmektedir. Bu sebeple haftada en az 3 kere ya da daha fazla ton balığı yemek yaşam boyu zinde kalmak açısından çocukluk döneminden itibaren çok önemlidir” diye konuştu.