HASTALIKLARA METAFİZİKSEL YAKLAŞIM YOLCULUĞU

basak karli Theta Healing 2022 ritueli-mayattaSen önce kendini inşa etmeli, kendini değiştirmelisin ; dimdik bir beden ve dimdik bir ruhla!”
Friedrich W. Nietzsche

Theta healing Eğitmenlik ve öncesinde de tabi ki  uygulayıcılık süreçlerimde çokça deneyimlerim oldu ve en gözle görülebilir olan şey ise Ruhun asıl ihtiyaç duyduğu his ne ise o hissin tanımını alan ve içselleştiren kişide sahip olduğu rahatsızlığın da iyileşmesiydi. Theta şifasındaki tanım zaten bu elbette fakat asıl güzel olan taraf şu oldu ki  Danışanlarım toksik bir hayat süreçlerinin içinden çıkmak için olumlama destekleri almak isteyip aslında hastalıklarıyla ilgili bir çözüm istememişlerdi . Aslında Konu tek gibi görünen bir şeydi fakat   sonuç fazlasıyla genele hizmet etmişti bile 😊 Eğitmenlik için katıldığım Vianna Stibal bir eğitim modülü içerisinde  tam da bu durumdan bahsetmişti ve hatta şu bilgiyi de kitaplarında da yer tutarak bizlere aktardı . Bacağının kesilmesine karar veren doktorlara karşı kendisi meditasyonel bir sürecin içerisinde olmaya karar veriyor ve Theta şifası ile bacağının iyileşmesine katkı olmayı seçip bunu başarabiliyor. Bunu duyduğumda tüylerim ürpermişti adeta !Tabi bu bilginin altını doldurabileceğim daha çok maddesel verilere ihtiyacım vardı. Sanırım bu da benim tabanımdan gelen mühendis olmanın artı ve eksi yönlerimin çekimiydi. Fazlasıyla makaleler , kitaplar okudum . Sonucunda vardığım nokta tabi ki bizlerin somut bedenini ve Ruhumuzun da bir olmasını sağlayan DMT ‘nin (dimethyltryptamine) varlığı oldu. Beyin tarafından salgılanan bu hormon ruh ve beden arasındaki işleyişi kontrol ediyor. Ruh molekülü tanımı en çok kullanılanlar arasında.

Ölüm sürecini ise araştırdığımda şu bilgi tek ortak veri sunuyor bizlere, somut olan bedenimizdeki Hastalık/lar eğer tüm vücudumuzu bir çıkmaz hale sokuyor ise yani hastalık yayılıp bedeni kullanılamaz hale getirdi ise Ruh o bedenden çıkmak ister . Ruhun o bedenden çıkışı ile Ölüm gerçekleşmiş olur. Şu söz her zaman beynimde yer etmiştir, Ruh daima bir arayış içerisindedir ! Aslında özetine baktığınızda sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki , Ruh bu kadar yayılmak isteyen bir enerji iken Somut bedeninizde sıkıştırılmak zorunda bırakılıyor ve siz bu hayatı deneyimleyip onu mutlu ettiğiniz sürece sizinle ahenk içinde var olabiliyor. Evet işte sizce de asıl cehennem bu değil midir? Demem o ki siz ruhunuzu beslediğiniz sürece siz bedeniniz ile ruhunuzu bir senkronize hale getirebilirsiniz. Tam tersi siz bedeninizi sevmezseniz ve ruhunuzu da yok sayarsanız işte o zaman o beden ile birlikte bu hayat içerisindeki her olay çekilmez bir hal alır.

Gelelim şimdi de şu tanımlara bakalım…

Hastalık:  Organizmanın yapı ve işleyişinde ortaya çıkan bozukluk , organizmanın fizyoloji görevlerinin bozulması durumu.

Sağlık:  Vücudun ve Ruhun esenlik içinde bulunması durumu.

Bir gen içerisinde olan değişim hastalık olarak tabir edilirken Sağlık tanımı ise Ruh’un da temelini var sayıyor. Aslında olayın ne kadar bir sıralı örgü içerisinde olduğunun farkında mısınız ? Richard Dawkins ‘ın GEN BENCİLDİR kitabında şu anlayış çok etkileyiciydi ;  Gen , kendine benzeyen taraflarını çoğaltmak ister çünkü Gen Bencildir. Evet siz bilincinize neyi kopyalarsanız siz neye çok içten inanırsanız genleriniz de büyük bir hırs ile onu çoğaltmak için mücadele eder.

Psikoterapist Jacques Martel’in de Hastalıklar ve Rahatsızlıklar Ansiklopedisi kitabı da benim için vazgeçilmez kaynaklardan biri oldu . Kendisi şöyle diyordu “ 1996 yılında televizyonda New York’taki  Columbia – Presbyterian Hastanesi hakkında bir söyleşi dinledim . Söyleşide üç koroner by-pass ameliyatı geçiren Joseph Randazzo adında bir hastadan bahsediliyordu. Bu hasta ameliyattan önce görüntüleme seanslarından , enerjisel tedavilerden ve refleksolojiden yararlanmıştı . Ameliyattan sonra aynı hasta daha hızlı iyileşmesini sağlamak için yeni görüntüleme seanslarına , enerji ve refleksoloji tedavilerine katılmaya teşvik edilmişti. Bu müdahaleler sayesinde hasta böylesine önemli bir ameliyattan sonra aynı durumda olan bir başka hastaya göre çok daha hızlı iyileşmişti. Ameliyatı yapan Doktor Mehmet Öz söyleşide geleneksel tıbbın tedavilerine eklediği alternatif terapilerin sonuçlarını analiz etmek için aynı deneyimi üç yüz hastası üzerinde gerçekleştirdiğini anlatıyordu . “ diyor ve ekliyor “ bu kitap , ister tıp ister alternatif tıp ile bağlantılı olsun , tüm yaklaşıma tamamlayıcı bir bakış açısı sunmak üzere hazırlandı .”

Bu kitabın bana en çok katkısı şöyle oldu ; sonda söyleyeceğimi başta söylemek isterim ki Theta Şifa tekniği uygulamalarımda kişide oluşan travma ve onun var ettiği bedendeki rahatsızlığın sebebi olumsuz hislerin varlığıydı. Örnek vermek gerekirse , Theta şifa tekniği uygulamalarımda Derin Kazma tekniğinde kişinin öncelikle çözülmesini istediği konu ne ise o sorulur ve soru -cevap ile aslında kişinin gelmesini istediğimiz nokta , çözmek istediği konuya neden olan yaşadığı o olaydır . Kişi bu travmayı kendisine hangi yükleme hangi sıkıştırma ile geçiştiriyor bunu bulmaya doğru yola çıkarız . Her bir danışanımın vardığı nokta şu oluyor ki , O travma ve kendisinin var ettiği negatif his  ve inanç o kişide bir hastalığa sebebiyet veriyordu . Bu kitabı hastalık adı ile okuduğumda Theta healing ile çok uyumlu bir olumlama yapısını sunması beni çok sevindirmişti.

Birkaç hastalık ve olumlama cümlelerini paylaşmak istedim…

Bağımlılık (Alkol – Sigara – Uyuşturucu) Sebebi: Derin bir içsel boşluk hissi.

Olumlama Cümlesi: “Beni hedeflerime götürecek yola ve bu yoldaki bilinmezliklere daha açık olmayı kabul ediyorum. Koşulsuz sevgi iyileşme sürecimin başlangıcı. Diğer İnsanlardan yardım istiyor ,araştırıyor , doğruluyor ve ilk adımları atıyorum. İçimdeki duygularla yakınlaşıyorum çünkü onlar benim gerçek kişiliğimin bir parçası . Hangi doğal iyileşme yönteminin kendime odaklanmama yardımcı olacağını bulmaya çalışıyor , gençliğim boyunca yaşadığım farklı yetersizlikler ile sevgi çerçevesinde bütünleşmemi sağlayacak içsel güçlerimi arttırıyorum. Kendi isteğimle sorumluluk alıyor ve kutsal varoluşumla temasta kalıyorum. Böylece bağımlılığımı terk edip özerk ve bağımsız bir hale geliyorum. Çünkü ben sevilmeyi hak ediyorum. Beni ben yapan değer ve nitelikleri olduğu gibi kabul ediyorum. “

İnsomnia (Uyuyamamak): Kendimi serbest bırakmak konusunda yaşadığım derin korku

Olumlama Cümlesi: “Uykunun hayatımdaki yerini almasına izin vermek için rahatlamayı , daha kolay nefes almayı , kontrolü serbest bırakmayı ve zihnimde huzur bulmayı kabul ediyorum. Kendime güvenmeyi öğreniyorum , biliyorum ki ben kendime biraz dinlenme izni verdiğimde de “ dünya dönmeye devam edecek “ . Kendimi serbest bırakıyorum, hayatın bana rehberlik ettiğinin ve iç sesimin benim için neyin iyi olduğunu bildiğinin farkındayım . “

Anksiyete:  Bilinmezliğe duyulan korkudur.

Olumlama Cümlesi : “Bilinmezlikten korkmama ve bilinç dışı bir yerden hayatı ve süreçlerini inkar etmeme rağmen , artık dikkatimi şuna odaklamayı kabul ediyorum. Şimdi ve Gelecekte , başıma gelen her şeyin benim için en iyisini olduğundan eminim . Bu belirtiler Ölüm korkumu da yanına alarak ortadan kaybolacak.”

Migren: Hayat ritmimde meydana gelen bir değişim ve benim bu ritme ayak uydurmak konusunda yaşadığım zorluk

Olumlama Cümlesi: “Gerçekle yüzleşmeyi kabul ediyorum. Olayların hayatımda özgürce akmasına izin veriyorum ; karşılığında neşe , huzur ve uyum alıyorum. Kendime daha esnek ve daha anlayışlı davrandığımda hafiflediğimi hissediyorum , o kadar ki bir sıcak hava balonu gibi havalanıyorum . “

Kolesterol : Yaşam sevinci yoksunluğu

Olumlama Cümlesi : “Hayatın güzellikleri karşısında büyülenen bir çocuk gibi neşenin içimde akmasına izin vererek , vakit kaybetmeden değişmeyi kabul ediyorum. Neşe içinde yaşama korkusunu etkisiz hale getirebilirim. Neşeyi hayatımın bir parçası olarak görmeyi kabul ediyorum. Kendim olmayı , hayallerimi gerçekleştirmeyi kabul ediyorum. Yaşadığım her anın tadını çıkartıyorum çünkü mutlu olmaya hakkım var .”

Peki bu olumlama cümlelerini nasıl kullanabilirsiniz ?

Öncelikle rahat olabileceğiniz bir zaman dilimini seçin ve günde birkaç kez yapmak üzere kendinize lütfen bir alan oluşturun . Dik oturmak şartıyla yer fark etmez bir alan seçin . Derin birkaç nefes alıp verdikten sonra kulağınızın da duyabileceği ses şiddeti ile bu cümleleri söyleyin . Her cümle akışı sonunda tüm hücrelerinizin sizi duyduğunu ve değişime girdiğini hayal edin . İncimsi beyazlıkta bir ışık topunu hayal edip baş bölgenizden başlayarak iki kaş arası , boğaz bölgesi , omuzlarınızın arkası , kalbiniz , göbek deliğinizin üstü ve alt bölgesi sonrasında ayak tabanlarınıza kadar bu ışık topunun gezdiğini ve size hizmet ettiğini imgeleyin . İşlemi bitirdiğinizde derin bir nefes alıp verin ve  teşekkür edin ( var oluşunuza , bedeninize , var olan her şeyin yaratıcısına ) Sonrasında isterseniz tekrar yapın isterseniz de başka bir zaman diliminde uygulamak üzere çalışmadan ayrılabilirsiniz …

Hepinize bu bilgilerin  kolaylıkla , keyifle , neşe içinde katkı olmasını diliyorum…
Sevgi ve Işıkla…
Başak Karlı Yılmaz
Astrolog (ISAR CAP.) & Uluslararası Thetahealing Eğitmeni