MUTFAKTAKİ FORMÜLÜNÜZ “HAYAL GÜCÜNÜZ”

İnternet çağındayız. Her bilgi, her yemek tarifi parmaklarımızın ucunda.

Televizyonda popüler yemek yarışmaları, 24 saat yayın yapan yemek kanalları, her semtte bir yemek kursu, elden ele dolaşan tarifler…

Şu bir gerçek ki artık hepimiz mutfakta daha fazla zaman geçiriyoruz. Evin buluşma noktası olan mutfakta yemek yapmak,meyve salatasi yoğun bir iş günü sonrası stresimizi azaltıyor. Fırın çalışırken içilen bir kadeh şarabın tadına doyum olmuyor. Yemek masasındaki sohbetler uzayıp gidiyor, çocuklarla çırpılan keklerin kokusu evlere mis gibi yayılıyor.

İçinizden gelen sesi dinleyin ve yapabildiğiniz en güzel yemekleri pişirin. İyi aşçı olmak, çok tarif bilmek değildir. Teknik bilmeniz yeterlidir, hayalgücünüz yeterlidir, damak tadınız yeterlidir.

– Seçtiğiniz malzemeleri istediğiniz miktarlarda karıştırın. Farklı malzemeleri birarada kullanmaktan kaçınmayın. Sunumlarınızla farklılık yaratın. Örneğin; tavuk salatasını ılık servis edin. İçine biberiye, yeşil soğan, vişne kurusu, kızarmış badem, hardal ve mayonez katarak deneyin. Salata kasesi yerine elma, armut ya da bir marul yaprağı üzerinde servis edin.

– Sağlık deposu baklagilleri ve baharatları bolca kullanmaktan çekinmeyin. Elma suyu ve zencefil ile pişen terbiyeli incik yemeğinizin ya da yeşil mercimek yatağında sunacağınız ızgara bonfile dilimlerinin çok övgü alacağından şüpheniz olmasın.

karnibahar – Antioksidan özelliği olan, enerji vereni kan yapımında mucizeler yaratan kuru meyveler ile siz de mucize lezzetler yaratabilirsiniz. Bir bardak dolusu kuru elma, portakal, erik, kayısı ve incir ile deneyin keklerinizi.

 – Sağlıklı menüler için alternatif  tatlar araştırın. Şekerin zararını öğrendikten sonra muffinlerinizi karadut pekmezi ile tatlandırmaya ne dersiniz? Ya da çocuklarınıza patates püresi yerine karnabahar püresi, kızarmış patates yerine fırında çıtır kabak dilimleri pişirmeye?

 – Her pişirdiğiniz yemeğe mutlaka kendi damak tadınıza uygun ek bir malzeme  ilave ederek yemeğinizi kişiselleştirin.Hayalgücünüzü kullanın. Bir pizza hamuru üzerine kaç farklı malzemeyle pizza pişirebileceğinizi hayal edin. Ya da bir tart hamuru üzerinde kaç farklı lezzet?Tartınızı bugün elmalı mı yapacaksınız, pırasalı mı?

Unutmayın yemekleriniz hayal gücünüzün zenginliği kadar güzel olacaktır

Hayatın tadı ile, ağız tadı ile ..

Çiçek Avanus

Bilkent Otel /Pazarlama Md. Yrd.