MEKSİKALI KATHRiNA RUPiT ‘DEN MURAL ÇALIŞMASI

MEKSiKALi KATHRiNA RUPiT MURAL - Kathrina Rupit, Gulsun Bor Guner, José Luis Martínez Hernández-(2)
Kathrina Rupit, Gülsün Bor Güner, José Luis Martínez Hernández-(2)
Meksikalı sanatçı Kathrina Rupit tarafından, Ankara’da bir apartmanın duvarına yapılan ‘Blossom’ isimli mural çalışmasının açılışı yapıldı. 

Artankara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı için Başkent’e gelen Meksikalı sanatçı Kathrina Rupit, Ayrancı  Güvenlik Caddesi’nde bir apartmanın dış yüzeyine Mural çalışması yaptı. Meksika’nın Ankara Büyükelçiliği organizasyonu ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen çalışma, açılış töreninde tanıtıldı. Törene Meksika’nın Ankara Büyükelçisi José Luis Martínez y Hernández, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner, ülkemizde görevli büyükelçiler ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

ANKARA BİRAZ DAHA RENGE BÜRÜNÜR

Bu eseri üç günde tamamladığını söyleyen Kathrina Rupit, apartman sakinlerine birkaç alternatif sunduğunu ve ‘Blossom’ isimli bu çalışmanın seçildiğini belirtti. Çalıştığı süre boyunca mahalle ve apartman sakinlerinin kendisine çok yardımcı olduğunu, çeşitli ikramlarda bulunduğunu anlatan Rupit, “Ankara’daki bazı sanat öğrencileri de, eserin belirli yerlerinde bana yardımcı oldu. Ankara’nın binaları bu tarz eserler yapabilmek için çok uygun. Bu eserle birlikte daha fazla proje ortaya çıkar ve Ankara biraz daha renge bürünür” diye konuştu.  

BU TARZ ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Başkan Yardımcısı Güner, sanatçının mural çalışmasını mahalle ve apartman sakinlerinin işbirliğiyle ortaya çıkardığını belirtti. Belediye sınırları içinde buna benzer iki çalışmanın daha olduğuna değinen Gülsün Bor Güner, Çankaya Belediyesi olarak yerel sanatçılara da destek vererek bu tarz çalışmaların çoğalmasını planladıklarını ifade etti. Rupit’in çalışmasında kadın ve doğa temasına değindiğini ifade eden Güner, “Ataerkil düzen, kadını baskılamaya çalışır. Bu mural kadının eşit haklara sahip olması açısından son derece önemli” diye konuştu. 

Sayfalar: 1 2 3 4 5