MEKSiKA KODEKSLERi ANKARA’DA SERGiLENDi

meksika kodeksleri-Alesha-Mercado
Alesha Mercado
“ Meksika Kodeksleri : Yeni Dünyanın Antik Kitapları” isimli sergi, CerModern’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Meksika’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen sergide 21 adet el yazması kodeks bulunuyor. 

Dünyanın farklı ülkelerinde ve Meksika’da müzeler ve kütüphaneler tarafından muhafaza edilen, amate kâğıdı, geyik derisi ve Avrupa kâğıdı gibi farklı materyaller kullanarak yazılmış 21 adet el yazması kodeks, “ Meksika Kodeksleri : Yeni Dünyanın Antik Kitapları” adlı sergide Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Meksika’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen sergide Borgia, Boturini ve Magliabecchiano, Maya, Mexica ve Mixteco gruplarına ait kodeksler yer alıyor. 

KOLOMB ÖNCESİ DÖNEME IŞIK TUTUYOR

Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez, serginin açılışında yaptığı konuşmada Kolomb öncesi gerçekliği ve onun çalışmasını bu belgeler olmadan hayal etmenin zor olduğunu belirterek, “Bazı metinlerde tanımlandığı gibi, el yazmaları veya kitaplar yüzyıllar boyunca Mesoamerika’nın günlük yaşamının önemli bir parçasıydı” ifadelerini kullandı. Sergi küratörü Alesha Mercado ise Kolomb öncesi dönemden bugüne kadar korunabilmiş kodeksler sayesinde Mezoamerika halklarının karmaşık yapıları ile dünyayı görme ve anlama biçimleri hakkında fikir sahibi olabileceğimizi belirtti.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8