KORONAViRÜS NEDİR?

koronavirus-nedir-saglik-bakani-fahrettin-koca
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Koronavirüs Nedir? Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada virüse karşı vatandaş bilgilendiriliyor.

Tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de can almaya başlayan Koronavirüs hakkında bilinçlenmek çok önemli. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tüm tedbirlere rağmen yayılmaya devam eden Koronavirüs’ün daha da yayılmasını önlemek için mümkün olduğunca evden dışarı çıkmamak ve hijyene özen göstermek gerekiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Koronavirüs aşağıdaki gibi tarif ediliyor.

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.