KAHVE UZMANINDAN 10 TAVSİYE

baris helvacioglu foto

Brezilya’da çiftçilerin arasında en iyi kahve çekirdeğinin nasıl yetişeceğini ve kahvenin nasıl tadılacağını öğrenen Barış Helvacıoğlu, şu an Türkiye’nin tek ‘provador’u yani kahve tadımcısı.

Türkiye’nin tek ‘provador’u Barış Helvacıoğlu ’ndan iyi bir kahvenin nasıl olacağı, hangi kahvenin hangi saatte ve nasıl içileceği ile ilgili hem tüyo verdi hem de kahve alışkanlıklarımızla ilgili saptamalarda bulundu.

Siyaset Bilimi okuduktan sonra kahve tadımını öğrenmek için soluğu Brezilya’da kahve çekirdeği yetiştirilen çiftliklerde alan Helvacıoğlu, kahvenin inceliklerini öğrendikten sonra bunu Türkiye’de uygulamaya başlamış. Barış Helvacıoğlu dünyanın en iyi kahvesinin Tanzanya, Kenya, Etiyopya’da yetiştiğini, Kosta Rika’da ise dünyanın en iyi Arabica çekirdeklerinin yetiştiğini söylüyor. Dünyaca ünlü Kopi Luwak kahvesine değişmeden de geçmiyor. Endonezya’da yaşayan bir memeli hayvan olan Paradoxurus’un yediği kahveÇekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde edilen bu kahvenin 100 gramı 75 dolara satılıyor. Helvacıoğlu bugün Türkiye’de insanların kişi başına üç günde bir fincan kahve içtiğini ve bu alışkanlığın artması gerektiğini söylüyor. Helvacıoğlu kahve tadımı yöntemini; bir tabağın içerine konulan filtre kahvenin üzerine su konulup bir süre bekletildikten sonra telvesini alıp kahveyi soğuk olarak tatmak olduğunu söyledi ve kahveyle ilgili tüyolar verdi…

İşte Barış Helvacıoğlu ‘ndan iyi bir kahvenin püf noktaları… 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12