KAFE BOTANİKA ‘KIR EVİ’ GÖRÜNÜMÜYLE SAKİN VE HUZURLU

Kafe Botanika

Size yeşilin her tonunu sunarak kucak açan ağaçların içinde bir dünya… Bahçesinde rengarenk çiçekler ve yeşillikler eşliğinde keyifli zaman geçirebileceğiniz Kafe Botanika Kavaklıdere, Billur Sokak’ta yaklaşık sekiz aydır hizmet veriyor. Gündüzleri kitap okumak için müsait ve sakin olan ortam, akşamları ise hiç tanımadığınız insanlarla bile sohbet edebileceğiniz, son derece sıcak ve samimi bir atmosfere bürünüyor.
Botanica’nın dekorasyonu ahşap objeler kullanılarak kır evi tarzında oluşturulmuş. Ortam, kente tıkılıp kalan insanların özlediği kır havası etkisini yaşatıyor. Fondaki enfes müzik ve kafenin girişinde yer alan iki büyük fıçısından birini sevimli, miskin bir sokak kedisi mesken edinmiş: Sarı.

130 farklı çiçek

Deri oturma grupları, ahşap ve kahve tonların baskın olduğu işletmenin bahçesinde bulunan çiçeklerdeki çeşitlilik, mönüden zengin. Adı ile uyumlu olan Kafe Botanika, bahçesinde 130 çeşit çiçek bulunduruyor. Zakkum, menekşe, zeytin ağaçlarının yeşilliği altında 60 kişilik yaz bahçesine bakan binanın yan kısmına kış bahçesi eklenmiş. Gri beyaz sandalye ve masalar üzerine serilen kırmızı beyaz pötikareli örtüler ile oldukça geniş sayılabilecek kış bahçesinde 30 kişi aynı anda ağırlanabiliyor. Cam kenarlarına yerleştirilen yeşil ve kuru çiçekler, bodur mandalina ağacı sarı yeşil görünümleriyle olduğu kadar çağrıştırdığı lezzetle de ferahlık veriyor.
Kafenin iç kısmında müşterilerin rahatlığı açısından çoğunlukla deri oturma grupları kullanılmış. İş toplantıları için ayrı bir oda da bulunuyor. Binanın arka kısmına henüz inşaat aşamasında olan dairede ise 60 kişilik grup yemeklerine özel bir bölüm yapılıyor. Mekân toplamda 220 kişi ağırlama kapasitesine sahip.

İş arası piknik havası

Çalışma ve yaşam koşulları nedeniyle kentin merkezinden uzaklaşamayan ancak bir an olsun bu keşmekeşten kopmak isteyenler için Kafe Botanika ideal. Kafe, sabah 09.30’da servise başlıyor, gece saat 24.00’e kadar açık. İş arasında, öğlen yemeğinde kendinizi kır havasına kaptırmak ve kısa da olsa piknik yapar gibi zaman geçirmek istiyorsanız Botanika ideal.
Kahvaltıda göz doyuran tabakları Türk kahvaltısı tadında hazırlanan omlet ve menemenler süslüyor. Farklı kültürlerden yemeklerin bulunduğu mönüde Asya usulü acılı tavuk, tavuk ve et alternatifli hazırlanan Meksika mutfağından taco dikkat çekenler arasında.
Gene, Meksika mutfağının gözde yemeklerinden enchilada et ve tavuk seçeneğiyle, Çin usulü bonfile, ızgara köfte, somon ızgara kafenin zengin bir mönüye sahip olduğunu kanıtlıyor.

Fiyatlar Uygun

Ana yemeklerinin fiyatları 10-20 TL arasında değişen kafenin en çok beğenilen yemekleri ızgara bonfile, ıspanaklı tavuk sarma, Asya usulü acılı tavuk, Çin usulu bonfile… Fiyatların uygun olduğu kafede atıştırmalık seçenekleri de çok.
Bazlama ekmeği kullanılarak hazırlanan sandviç çeşitlerinden, sağlıklı tostlara, vejetaryen tabağınıza kadar birçok alternatif mönüde yer alıyor. Makarna çeşitleri ise 9-13 TL arasında değişen fiyatlarda sunuluyor. Bu yönüyle de Botanika’nın mönüsü farklı damak tatlarına da hitap ediyor. Kişinin rahatça yemek keyfi yapabileceği bu mekânda yemek üstüne ya da bir kahvenin yanında olabileceğiniz tatlılarda ise waffle ve tremi su gibi çeşitler var.
Kafe Botanika’ya iki kişi geldiğinizde paylaşımlık bir başlangıç, iki ana yemek ve yemekle birlikte iki kadeh şarap ve son olarak paylaşımlık bir tatlı siparişi için ortalama 35 lira hesap ödüyorsunuz.

En beğenilen
Asya usulü acılı tavuk: 12 TL

Mönüden

– Günün çorbası: 4 TL
– Sağlıklı tost: 6 TL
– Izgara Köfte: 10 TL
– Izgara Bonfile: 22 TL
– Somon Izgara: 18 TL

Meksika mutfağından
– Chicken taco : 13 TL
– Enchilada steak : 15 TL

Billur Sok.No:5/1 Kavaklıdere
Tel: 0 312 466 60 89