EGE MÜZİĞİ-EGE MUTFAĞI: KOMŞU RESTORAN ‘DA EĞLENCE VAR

Komşu Restoran – Ankara

Komşu, Farabi Sokak’ta yaklaşık 1.5 yıldır hizmet veren bir Ege restoranı… Arkadaşlarınızla toplanarak veya iki kişi bile olsa iyi mezeler, canlı müzik eşliğinde güzel bir akşam geçirebileceğiniz bir yer. Tam anlamıyla, eğlenceli bir “eller havaya” mekânı.
Komşu, göz yormayan, sade ve canlı renklerle dekore edilmiş. Masa örtülerinden sandalyelere, dekorlardan garsonların kıyafetlerine kadar her şey mavi beyaz. Bu restorana girdiğinizde kendinizi şirin, ferah bir Yunan adasında hissetmemeniz olanaksız. Tuğla örülü görünümlü bir duvar, irili ufaklı rengarenk balık resimleri kullanılarak tamamlanmış. Bodrum Balıkçısı Halil Arın’ın mekâna özel yapmış olduğu çalışmalar, özeni ortaya koyuyor. Duvar süslemelerinden aynalığa, kaşıklıktan askılığa Arın’a ait olan özel tasarımlarla dekore edilmiş mekânda içerisi oldukça aydınlık. Komşu’nun işletmecisi 33 yaşındaki İlhan Demirbaş. Camiada “alaylı” olan Demirbaş’ın 12 yıllık bir deneyim sonucu ilk profesyonel işletmesi…
Komşu Restoran, dışarıdan küçük gibi görünüyor. Ancak içine girince gerçek fark ediliyor. Mekân, yaklaşık 200 kişiyi aynı anda ağırlayabiliyor. Ayrıca camekanla çevrili Komşu’nun bahçesi 60-70 kişiyi ağırlayabiliyor. Isınma sorunu olmayan bahçe kışın da farklı bir ortam sağlıyor.

Ege mutfağı

Komşu’da meze çeşitleri bol. Canlı müzik eğlenmek isteyenleri coşturuyor. Yemeklerde ise Ege mutfağı hâkim. Yaklaşık 20 çeşit meze, ara sıcak ve balık seçenekli ana yemekler mevcut.
Girit ezmesi, marine edilmiş levrek, deniz börülcesi, Ege usulü fava, zeytinyağlı enginar, caciki, cibes, kaya koruğu, pancar ve turp otu mezelerden aklımızda kalanlar. Her bölgeye ait geleneksel tatların dahi özenle seçildiği, mevsiminde tüketilen otlar kullanılarak oluşturulan mönüde, Ezine koyun peyniri, Antep fıstığı, Ayvalık zeytinyağı kullanılarak hazırlanan Girit ezmesi gerçekten denemeye değer.
Ekim ayı ile nisan ayları arasında Ege’deki market ve pazarlarda bulunan ve brokoliyi andıran tadı ile bol zeytinyağlı ve limonlu hazırlanan cibes, eski çağlarda özellikle balıkçıların uzun süreli deniz yolculuklarında sirke içinde dayandırarak günlük C vitamini gereksinimlerini karşılamak üzere tükettiği kaya koruğu muhteşem bir şey, çok hoş tadı var.

‘Deniz’den ne çıktıysa…’

Mönüden devam ettiğimizde, salataların çoğu klasik ama lezzetli. Servisin akşam saatlerinde başladığı Komşu Restoran’da, ara sıcaklardan balık kokoreç, pastırmalı humus, ızgara ahtapot salatasını denemenizi tavsiye ederiz. Bunca meze ve ara sıcaktan sonra midenizde balığa yer kalır mı bilinmez. Ama yer ayırmanız gerektiği kesin. Karadeniz Bartın’dan getirilen mevsim balıkları mönüde yerini alıyor. Tekir, Mezgit, kalamar… O gün denizden ne çıktıysa, ne geldiyse o…
Yediklerinizin hakkını ise en iyi rakıyla verirsiniz. Sıcak ve soğuk mezeler, taze balık çeşitleri ve tatlılarla sofranızı donatabileceğiniz Komşu Restoran’da fiks mönü uygulanıyor.

Salı-cumartesi canlı müzik

Komşu’da, salıdan cumartesiye her gün 20.30-24.30 arası canlı müzik var. Mönüden 6 meze, 2 ara sıcak, seçmeli ana yemek ve tatlıdan oluşan fiks menü limitsiz yerli içki dahil hafta sonu 65, hafta içi 55 TL. Grupların önceden rezervasyonlarında siparişe göre mönü dışı balık hazırlanabiliyor. Gece ilerledikçe Türk, Grek şarkıları ve istediğiniz şarkıları sizin için çalan ekiple iyice coşuyorken son söz Ömer Hayyam’ın:
“Önce kendine gel, sonra meyhaneye
Kalender ol da gir kalenderhaneye
Bu yol kendini yenilemişlerin yoludur
Çiğsen başka bir yere git eğlenmeye”

Meyhane adabı
Rakı nasıl içilmeli? 

Bu soruya aldığımız yanıt şu:
“Rakı da su da iyice soğutulmalıdır. Buz koyunca rakının kıvamı bozulur, tadı kaçar.”

Farabi Sokak No: 32
Tel : 0 312 426 15 66
www.komsurestoran.com