LEZZETLİ MAKARONLAR MACARONS D’ANTOİNETTE ‘DE

Macarons d’Antoinette : Fransız tarzı bir cafe ile karşı karşıyayız. Paris’i sevmek, Paris’e gitmek için neden çok ama şu an itibarıyla listeden bir madde çıkmış durumda. Artık makaron şehrimizde. Macarons d’Antoinette sahibi Hilal Özdek ve Başak Hacıömeroğlu iki genç girişimci arkadaş. Başak bir süre bankacılık yaptı; Hilal yiyecek içecek sektöründe çalıştı. Bir gün Hilal’in aklına “Neden Ankara’da makaron yapan yok” sorusu gelince, bu şık ve sevimli mağaza aralık ayında kapılarını makaron severlere açtı.

Fransız tarzı

Macarons d’Antoinette Turan Emeksiz Sokak köşesinde yer alan Kent Sitesi’nin altında. Zarif ve klasik bir dekorasyonu olan mekân kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortama sahip. Cam önündeki berjerli sohbet köşeleri, masalardaki çiçekleriyle fazla abartılı olmayan Fransız tarzında, sımsıcak bir ortamı var. Macarons d’Antoinette güzel havalarda ise birkaç masa ile dışa açılıyor.

Makaron: Fransız kurabiyesi
Makaronun bizim acıbadem kurabiyemizden farkı içinde çikolata ya da çeşidine göre krema oluşu ve acıbadem kurabiyesine göre daha tatlı olması. Dışı kıtır kıtır, içi ağızda eriyen yuvarlak yumuşak bir pasta olan makaron yumurta akı, pudra şekeri ve badem tozundan yapılıyor. Diğer kurabiye çeşitlerinde olup da makaronda olmayan şey ise yağ. Yağ, makaronun sadece arasındaki kremaya konuluyor.

‘Aynı lezzeti yakalamak zor’
Dışı kıtır kıtır, içi farklı aromlarla lezzetlendirilmiş kremadan oluşan makaron, küçük yuvarlakların arasına bir tür reçel olan ganaj kreması koyularak birleştiriliyor. Yapımı kolaymış gibi görünse de makaron yapmak zor ve aynı reçete uygulansa bile hemen herkes aynı lezzeti yakalayamıyor. Çikolatalı, fıstıklı, çilekli, limonlu, portakallı, güllü, frambuazlı…

Hediyelik makaronlar

Mekânda 30’un üzerinde makaron yapılıyor . Raflarda yer alan makaronlar günlük olarak değişik çeşitlerde üretiliyor. Mevsime bağlı olarak değişen ürünlerden hazırlanmış 12 ila 14 çeşit makaron menüde yer alıyor. Değişmez lezzetleri ise çikolatalı, vanilyalı, karamelli olanlar. Son dönemde mor erikli menekşeli, güllü zencefilli ve frambuazlı makaronlara talep yüksek. Sadece tek boyu bulunan macaronların adedi 2,5 TL. Hediye götürmek için birbirinden şık kutuları var. Makaronlar çay ve kahve eşliğinde sunulsa da benim tavsiyem iyi soğutulmuş bir köpüklü şarap.

Makaron çeşitleri
Çikolata, bitter çikolata, beyaz çikolata, kahve, fıstık, frambuaz, çilek, portakal, limon, kayısı, muz, ananas, kavun, vişne, yaban mersini, passion fruit, mango, ceviz, kestane, hindistan cevizi, gül, damla sakızı, bitter çikolata – nane, nane – limon, lavanta, vanilya, hindistan cevizi – çilek, karamel – tarçın, bitter çikolata – karadut, bitter çikolata – vişne, zencefil – bal, meyan Kökü

Turan Emeksiz Sokak
7/24 Gaziosmanpaşa
www.antoinettemacarons.com
467 30 50