KASAPLIKTAN LOKANTA ZİNCİRİNE, GÜNAYDıN STEAK HOUSE

Günaydın Steak House : Çalışmak isteyişimdeki birincil amacım; babasız büyüyen, dayısının evinden kalabalık bir eve on altı yaşında gelin gelen, çocukluğunu, anneliğini yaşayamayan, dünyaya getirip de büyütemediği evlatlarıyla yüreği sızım sızım sızlayan, daha iyi bir yaşam bulup hayattaki evlatlarını daha iyi geleceklere taşırım umuduyla tüm mal varlığından vazgeçip Erzincan’dan İstanbul’a göç eden anamı, çocuk aklımla, rahat ettirmekti” diye anlatıyor Cüneyt Asan, Ulviye Alpay tarafından hazırlanan “Sevmek Gerek” kitabında… Asan, 10 yaşında okula giderken bir yandan kasapta çırak olarak başlayan çalışma yaşamını, bugün 26 şubesi olan kasaplığın yanı sıra steak house, Günaydın Burger, Güneydoğu mutfağı ve köfte- döner olarak dört farklı konseptte hizmet veren Günaydın Steak zinciriyle sürdürüyor.

Ankara’da da Günaydın var

Kasapların bir yandan siparişleri hazırladığı, İstanbul İstinye Park Günaydın’dan gelen Hikmet Usta ve ekibinin sipariş edilen etleri pişirdiği Günaydın Steak House artık Ankara’da… Et lokantası ahşap, doğal taş ağırlıklı özgün mobilyalarla tasarlanmış. Dana New York steak, dana bacon, kuzu fileto, kuzu pirzola, T-bone, bonfile gibi onlarca çeşitten istediklerinizi kiloyla evde pişirmek üzere satın alabilir, istediğinizden de orada pişirtip yiyebilirsiniz.
Lezzeti yaşam biçimi haline getirenlerin uğrak yeri olacağı şimdiden anlaşılan mekânda, sipariş alınırken bir et uzmanı yanınıza geliyor. İstanbul’dan gelmiş, gençliği sizi şaşırtmasın. 23 yaşındaki Süleyman Dilek, Günaydın’da kasap çırağı olarak başladığı yolda 7. yılında işletme müdürü olmuş. Etinizi damak tadınıza en uygun şekilde yiyebilmeniz için sizi yönlendiriyor. Uzmanın önerilerini dikkate almanızı öneririz.

Cevizli, üzümlü ekmekler

Başlangıç olarak önce cevizli üzümlü, sucuklu ekmekler geliyor. Devamında güzel bir tulum peynirli nar ekşili salata. Mönünün yıldızları, Balıkesir ve Trakya’daki çiftliklerinden kuru dinlendirme yöntemiyle, kendi karkası üzerinde uzun bir süre bekletilerek yumuşatılmış, kaliteli sığır etleri… Ama az ve orta pişmiş. Etin gerçek tadını almanız için… Türkçeye “kuru dinlendirme” olarak çevrilen “dry aging” yöntemiyle sığır eti, yağları, kemikleriyle birlikte karkas halinde soğuk hava dolabında 25-28 gün kadar bekletiliyor. Sürenin sonunda yumuşayan et, fazla kemiklerinden ve yağlarından temizleniyor, pişirilmeye hazır hale getiriliyor. Kırmızı etin farkı Dananın sırt bölgesindeki bonfile ve kontrfilenin bir arada dilimlenmesiyle ortaya çıkan kemikli parça “T-bone steak” ile iki etin tadına bakmış oluyorsunuz.

Ankara’da Porterhouse steak

Restoranın en pahalı ve porsiyonu en büyük yemeklerinden biri olan etin bonfile, kontrfile ve kemikli kısımlarını da içeren 4-6 santimetre kalınlığında, ortalama 600-650 gram gelen “Porterhouse steak”in mönü fiyatı 56 TL. Dananın sırtından, kola yakın kısmından çıkarılan “Dallas steak” denen parçanın 450-500 gramlık dilimi ile aslında etin unuttuğumuz lezzetini hatırlıyorsunuz. Tek bir parça halinde pişirilen, yine aynı kalınlıktaki 450-500 gram ağırlığındaki etin antrikot kısmı “strip” mönüde “New York steak” olarak kullanılmış. Kemiksiz, son derece yumuşak 300-350 gramlık New York steak ise 42 TL.

Kaya tuzuyla servis

Etler isteğe göre üzerlerine kaya tuzu serpilerek servis ediliyor, burada yenen etlerin porsiyonları 200 gramdan 650 grama kadar çıkabiliyor. Ayrıca bu yumuşak kalın steak dilimleri olabildiğince yarı pişmiş olarak tercih ediliyor. Eti, ille de iyi pişmiş isteyenler kuzu pirzola, ya da köfte ısmarlamalılar.

Et pişirme tüyosu

Et uzmanları, etin kendi yağıyla pişirilmesi gerektiğini anlatıyorlar. Çünkü, “Lezzetini ciddi oranda artırıyormuş.” Ancak bir uyarı daha ekliyorlar: “Et kendi yağıyla pişirilmeli. Ancak yerken yağlar ayrılmalı.”

Mönüden
– Lamb Beef: 4 TL
– Günaydın Kasap Köfte: 17.50 TL
– Bacon Burger: 20 TL
– Özel Besi Mama Danası 500 gr: 52.50 TL
– Günaydın special katmer: 16 TL

Arjantin Cad. Attar Sok. No:6 Çankaya, Ankara
Tel: 0312 466 76 66