İSVİÇRE MİLLİ GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

isvicre milli gunu 05.07.2022-mayatta
İsviçre Milli Günü , Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyonda ev sahipliğini Büyükelçi Jean Daniel Ruch ve Eşi Marie Girod Ruch üstlendi. Milli Gün resepsiyonuna hükümeti temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran katıldı.

isviçre’nin Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen Milli Gün resepsiyonunda ev sahipliğini Büyükelçi Jean Daniel Ruch ve eşi Marie Girod Ruch ile Ekonomi ve Kültürel İşler Müsteşarı Ariane Tinner üstlendi. Milli Gün resepsiyonuna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, çok sayıda büyükelçi, askeri yetkililer ve davetliler katıldı. 

Resepsiyon iki ülke milli marşlarının okunmasının ardından başladı. Ev Sahibi Büyükelçi Jean Daniel Ruch, yaptığı konuşmada İsviçre ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını belirtti. Ruch, “Hepinizin de bildiği bazı isimler ve şirketler, iki ülke arasındaki ilişkilerin diplomatik ilişkilerden çok daha önce başlamasına vesile oldu. Mesela Ayasofya’nın tadilatı 19. Yüzyılın ilk yarısında İsviçreli mimarlar tarafından yapıldı. Yine İsviçreli bir peynir üreticisinin Kars’ı ziyareti sırasında ortaya çıkardığı ‘Gravyer peyniri’ buna örnek gösterilebilir” diye konuştu. 

Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da, iki ülke ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. 

Açık büfe yiyecek ve içecek ikramının yapıldığı gecede kadın müzisyenlerden oluşan Retro Queen müzik grubu sahne aldı. Vokalde Tuğçe Aslan’ın olduğu grup, şarkılarıyla katılımcılara müzik ziyafeti sundu. 

isvicre milli gunu 05.07.2022-mayatta-Jean Daniel Ruch, Yavuz Selim Kiran
Jean Daniel Ruch, Yavuz Selim Kıran