BELÇİKA’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ANKARA’DA KUTLANDI

belcika milli gunu 06.07.2022
Belçika’nın kuruluş yıldönümü sebebiyle Ankara’da resepsiyon düzenlendi. Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Paul Huynen ve Eşi Christine Huynen Van Der Borght ev sahipliğinde, Büyükelçilik Rezidansı bahçesinde gerçekleştirilen resepsiyona Dışişleri Bakanlığı Güney ve Batı Avrupa Genel Müdürü Şebnem İncesu, Ankara’da görevli yabancı ülke büyükelçileri, diplomatları ve iş dünyasının tanınan isimleri katıldı.

İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan resepsiyonda Ev Sahibi Büyükelçi Paul Huynen açılış konuşması yaptı. Türkiye’de bayram haftası olması sebebiyle resepsiyonun erken tarihe alındığını söyleyen Büyükelçi Huynen, “Belçika kurulduğundan beri Türkiye ile yakın ilişkileri oldu. Bugünün ana mesajı ‘Türkiye’nin 100. yılında Türkiye-Belçika ilişkilerinin 185. yılında dostane diplomatik ilişkilerimizi güçlendirmektir’. Belçika’nın AB dönem başkanlığını alacak olması iki ülke ilişkileri için bir fırsattır. Türkiye-Belçika arasındaki İkili Göç Sözleşmesinin de 60 yılını kutlamaktayız.

Türkiye AB’nin Aday Ülkesidir

Büyükelçi Huynen konuşmasının devamında: “Belçika-Türkiye arasındaki güçlü ikili ilişkiler dayanıklılık göstererek 2020 yılında 9,5 Milyar Euro olan ticaret hacmi 2021’de 11,5 Milyar Euro’ya yükseldi. Türkiye ile AB arasındaki ilişkinin değerlendirilmeyen potansiyeline inanıyorum. Belçika Hükümeti için Türkiye AB’nin aday ülkesidir. Umarım yenilenmiş enerjiyle ve bu yolda masanın etrafında her iki taraf da aynı inançla çalışma fırsatlarını belirleyebilir ve yakalayabiliriz.

NATO müttefikleri şu sonuca vardı. Tüm stratejik yönlerden farklı tehditlerle karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz. Rusya Federasyonu, müttefiklerinin güvenliğine ve Avrupa-Atlantik bölgesindeki barış ve istikrara yönelik en önemli ve doğrudan tehdittir. Terörizmin tüm biçimleri ve tezahürleri, halkımızın güvenliğine, uluslararası istikrar ve refaha doğrudan bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Dahası, küresel toplum, iklim değişikliğinin ve biyolojik çeşitlilik kaybının sonuçlarıyla giderek daha fazla karşı karşıya kalmaktadır.

Uluslararası işbirliği, gezegenimiz ve gelecek nesiller için elimizden gelenin en iyisini yapmak için çok önemli olacaktır. Bu bağlamda COP 16 Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin yaklaşan dönem başkanlığında Türkiye ile işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz”

Konuşmanın ardından Büyükelçi Huynen konukların arasına katılarak bu özel günü kutladı. Belçika’ya özgü yiyecek içecek ikramının yapıldığı resepsiyonda, katılımcılara canlı müzik dinletisi de yapıldı.