ÇEVRECİ AVM’DEN ENERJİ TASARRUFLU PROJELER


2022 yılı başı itibariyle PROFAM tarafından yönetilmeye başlanan ANKAmall AVM’de basın toplantısı düzenlendi.  

Ankamall AVM Selin Anıl Oktay basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda yeni dönem projeleri ve hedefleri hakkında bilgiler verdi. Yağmur suyunu kullanım için dönüştürerek toplam su tüketminin yaklaşık %40’ını tasarruf eden AVM’nin yeni hedefi ise elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden sağlamak.  

Oktay, yaz tatilinin gelmesiyle birlikte sanatsal ve kültürel boyutu zengin aktivitelerin, festival ve konserlerin, çocuk etkinliklerinin ağırlıkta olduğu zengin içerikte bir programın Ankaralıları beklediğini söyledi  

enerji verimliliği, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik projeleri

ANKAmall Operasyon Müdürü Bilal Alaeddinoğlu geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından en çevreci AVM ödülüne layık görüldüğünü hatırlatan Alaeddinoğlu, yapılan çevre dostu uygulamalar hakkında şunları söyledi:

Sıfır atık lisansımızı alarak yemek alanlarımız başta olmak üzere tüm AVM’de kağıt, metal, plastik başta olmak üzere tüm atıklarımızı yerinde ayırarak geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz. Ayrıca 2016 yılından beri çalışan Trijenerasyon tesisimiz ile alışveriş merkezimizin elektrik ihtiyacını karşılarken, açığa çıkan ısı enerjisini ise binamızın ısıtma ve soğutma sisteminde kullanıyoruz. Yine bizim için en önemli çevreci projelerimizden biri de yağmur suyu depolama tesisimiz olup, depolanan yağmur suyunu başta peyzaj alanımızı sulamada kullanıyoruz. Ayrıca yine yağmur suyunu filtre ederek WC’lerde rezervuar suyu olarak değerlendiriyoruz. Böylece yaşamın en değerli ihtiyacı olan suya karşı üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz.”

Güneş Enerjisi Santrali

Alaeddinoğlu, üzerinde çalıştıkları en yeni projenin Güneş enerjisi santrali olduğunu; bu sayede AVM’nin tükettiği elektrik enerjisini doğa dostu yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş’ten elde ederek karbon ayak izini de düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.