ÇAY HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Cay Hakkinda Bilinmeyenler (5) - Kopya

“Siyah”, “Oolong”, “Yeşil” ve “Beyaz” olarak dört kategoriye ayrılan çay, “Camelia Sinensis” adlı bitkinin yapraklarından elde edilir ve çayları birbirinden farklı kılan ise üretim aşamasındaki fermantasyondur.

Siyah çayın içinde bulunan teanin amino asidinin beyinde elektriksel aktiviteyi hızlandırarak uyarıcı etki gösterdiğini ve dikkatin güçlü kalmasında etkisi olduğunu belirten YDÜ Hastanesi Baş Diyetisyeni Öğretim Üyesi  Dr. Hatice Baygut, çayın günde 1-6 fincandan fazla tüketilmemesi gerektiğini, açık ve şekersiz içilmesi gerektiğini vurguluyor.

Siyah çay, paketlenmiş kuru çayın sıcak suda demlenmesiyle hazırlanır ve demlenme sırasında kafein, organik asitler, polifenol türevleri ve minerallerin bir kısmı suya geçer. Çayın tadı da polifenol türevleri ve kafeinden kaynaklanır. Demlenme süresi uzadıkça, bu öğelerin suya geçen miktarları da artar. İki-üç dakika 180 ml kaynar suyla demlenmiş çayda 30 mg civarında kafein bulunur. Demleme süresi uzadıkça bu miktar yaklaşık 60 mg’a kadar çıkabilir.

 

İnsan vücudunda yer alan hücre ve dokularda gün içinde milyonlarca kimyasal  işlem gerçekleşmektedir ve bu kimyasal işlemler sonucunda serbest radikaller olarak adlandırılan maddeler açığa çıkar. Bu serbest radikaller hücre DNA’sına, proteinler ve lipitlerine zarar vererek, uzun sürede kalp hastalıkları, kanser, nörodejeneretif (sinir sistemi) hastalıklara sebep olurlar. İşte bu zararlı maddeleri vücuttan atan, hücrelere zarar veremeyecek hale getiren sistem de antoksidan sistem, bu sistemin içinde görev alanlara da antioksidanlar denir. Çayın içerisinde bulunan polifenoller de kuvvetli birer antioksidanlardır.

Sayfalar: 1 2 3 4 5