GIDA İSRAFINA KARŞI ” GIDANI KORU” SERGİSİ

polonya buyukelciligi-cope atilmak icin yetistirilmis-gida kaybi ve israfi farkindalik gunu-radoslaw sadowski-viorel gutu-volkan gungoren-mayatta-29.09.2022

Avusturyalı Fotoğraf Sanatçısı Klaus Pichler’in “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” adlı sergisi Polonya Büyükelçiliği’nin dış duvarında açıldı.

Türkiye’de gıda israfı na karşı yürütülmekte olan “ Gıdanı Koru ” Kampanyasına destek amacıyla, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle ortaklaşa bir fotoğraf sergisi açtı. Avusturyalı fotoğraf sanatçısı Klaus Pichler’in “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” adlı sergisi gıda kaybı ve israfına dikkat çekmeyi amaçlayan sergisinin açılışı Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Radosław Sadowski ve T.C Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Güngören tarafından yapıldı.

Açık hava fotoğraf sergisi, bozulmanın çeşitli aşamalarında artık yenilebilir olmayan yiyecekleri ayrıntılı bir natürmort serisi halinde sanatseverlerle buluşturuyor. Gıda israfının böyle geleneksel olmayan bir şekilde tasvir edilmesi, kamuoyunun dikkatini konuya çekmeyi ve tüketicilerin düşünce ve davranışlarında gerekli değişimi sağlamayı hedefliyor.

29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’nde açılan sergi, Ekim ayı boyunca Polonya Büyükelçiliği’ni çevreleyen dış duvarda görülebilecek.

“ Gıdanı Koru ” Kampanyası hakkında:

Mayıs 2020’de başlatılan ulusal “ Gıdanı Koru ” Kampanyası, gıda kaybı ve israfının olumsuz etkileri hakkında farkındalığı artırmayı ve gıda tedarik zinciri boyunca, kaybı ve israfı azaltıcı faaliyetleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Kampanya, FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı aracılığıyla finanse edilen “Türkiye, Azerbaycan ve Orta Asya’da Gıda Kayıp ve İsrafının Azaltılması” Projesi kapsamında FAO ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülmektedir. Proje, faydalanıcı ülkelere (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan) gıda kaybı ve israfını azaltmak için ulusal stratejiler ve eylem planları geliştirmelerinde yardımcı oluyor. http://gidanikoru.com/

29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü hakkinda:

BM Genel Kurulu, 2019’da, sürdürülebilir gıda üretiminin gıda güvenliğini ve beslenmeyi teşvik etmede oynadığı temel rolü kabul ederek, 29 Eylül’ü “Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafına Karşı Farkındalık Günü” ilan etmiştir. Günün amacı, kişi başına düşen gıda israfını azaltmak, üretim ve tedarik zincirleri aşamasında meydana gelen gıda kayıplarını düşürmek ve konuya ilişkin küresel bir farkındalık oluşturmaktır.