FERRANTE FERRANTi ‘NİN “YOLCULUK” SERGİSİ ANKARA’DA

Fransız seyyah ve fotoğrafçı Ferrante Ferranti’nin “Yolculuk” adlı fotoğraf sergisinin açılışı Fransa’nın Ankara Büyükelçiliğ bahçesinde yapıldı. Büyükelçi Herve Margo’nun ev sahipliği yaptığı sergi açılışında büyükelçiler, işinsanları ve sanatçılar yer aldı.
fransanin-ankara-buyukelcisi herve margo-fotografci Ferrante Ferranti sergi-15.10.2020
Herve Margo, Ferrante Ferranti

40 yıl önce başladığı serüveni boyunca Çanakkale Boğazı, Sinan’ın Minareleri, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kervansaray Kubbeleri, Nemrut ve Kapadokya’yı görüp fotoğraflayan Ferrante Ferranti, Türkiye coğrafyasına hayran kalarak her yıl ülkemizi ziyaret etti. Nemrut Dağı ve Göbekli Tepe’nin Türkiye için değil tüm dünya için çok önemli kültür mirasları olduğun belirten Fotoğrafçı, Afganistan, İran, Özbekistan, Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkede çektiği kareleri “Yolculuk” adını verdiği sergisinde biraraya getirdi. Türkiye’de her zaman büyülenecek bir şeyler bulduğunu ifade eden sanatçı, “Yolculuk” sergisinde Homeros’un Ulysses’i ile bir seyyahın Hindistan seyahatinden etkilendiğini de söyledi.

Halıyı İlk Kez Duvarda Gördüm

”Yolculuk” adını verdiği sergisinin açılışı için Ankara’ya gelen Fransız Fotoğraf Sanatçısı Ferrante Ferranti Türkiye’de çok anısı olduğunu belirterek Ankara Kalesi’ni ziyareti sırasında unutamadığı bir anısını paylaştı. Ankara seyahati sırasında Anıtkabir ve Ankara Kalesi’ni ziyaret ettiğini, Ankara Kalesi ziyareti sırasında bir kadının evinin kapılarını açtığını ve kendisine içecek ikram ettiğini söyleyen sanatçı, “bu evde ilk defa duvarda bir halı gördüm, anladımki kadının en değerli eşyası bu halıydı ve konukseverliğin ne olduğunu o zaman anladım. Bana bütün seyahatlerimin anahtarını o an verdi” dedi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6