ÜNLÜ İSKOÇ ŞAİR ROBERT BURNS ANKARA’DA ANILDI

Robert Burns night 2020-ingiltere buyukelciligi ankara

İskoçyalı Şair Robert Burns anısına Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nde Burns Night adlı gece düzenlendi.

Gecede ev sahipliğini Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott ve Lady Chilcott üstlendi. Her yıl, Robert Burns’un doğduğu gün olan 25 Ocak’ta  kutlanan gece, ilk olarak 1801 yılında gerçekleştirildi.

İskoçların tarihinde ikonik bir figür olan Robert Burns ‘un eserleri arasında dünyanın en çok tanınan ve bilinen şiir ve şarkıları vardır. “Burns Night”, Robert Burns’un yaş gününü kutlamak amacıyla dünya çapında düzenlenen bir etkinlik. İlk olarak ölümünden bir kaç yıl sonra arkadaş ve akrabaları tarafından anısını yaşatmak üzere düzenlenmeye başlandı, sonrasında bu kutlama, doğum günü olan 25 Ocak’a alındı.

Gecenin Ritüeli Haggis

İskoç Şair Robert Burns’un bir şiirinde “Sosis Irkının Büyük Şefi” olarak bahsettiği Haggis adlı yemek, geceye özel olarak hazırlanıp konuklara sunuldu. Katılımcılar da geleneklere uygun olarak, ekose desenli giysiler ve kilitler giydi. Yemek sırasında gayda çalındı.

Haggis Nedir?

Haggis; soğan, yulaf ezmesi, iç yağı, sakatat ve baharat çeşitleri ile karılmış koyun yüreği ve ciğeri içeren tuzlu bir pürenin koyun bağırsağına doldurularak servis edildiği geleneksel bir İskoç yemeğidir.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15