ERKAN AYIK-PANOMiTiK FRAGMANLAR’A DAiR

foyart galeri erkan ayik

Erkan Ayık ; yaşam formlarını kopyalama ve özelliklerini tamamen kendimizin belirlediği bir imajda canlı organizmalar yaratma fikri, kadim dünyalarda yaratılan ruhu olmayan Golemler’den, günümüzün en popüler bilgisayar oyunlarında yaratılan figürlere; artık günümüz gerçeği olan “robot” kavramından (bkz. mutfak robotu) bilim kurgu ögesi olan insanımsı makinelere yani ”cyborg”,lara, ve elbette; Frankeştayn’a, Adem’in ‘tanrı suretinde/imajında kırmızı balçıktan yaratıldığı ve bilgelik ağacından Lilith “yardımıyla” (ç) aldığı hayat meyvesinin onu sürüklediği terra yolu efsanesinin yer aldığı Kitab-ı Mukaddes anlatılarına kadar mitlerde ve destanlarda ifade edilen bir olasılığı gündeme getirmiştir.

Böylece eski çağlardan günümüze dek uzanan efsanevi anlatılar modern dünyanın dinamikleri ve kentleri ile eskiye dönük bilinen her düzen arasında ipten bir yol örmüştür. Ve dolayısıyla, bu hadiseler bütünü, insan dimağında ortaya yepyeni yaratılar koyma arzusu ortaya çıkarmıştır. İnsan kişisi, tüm çalışma ve projelerde somutlamaya ve bu temelden hareketle yeniden sentezlemeye başlamıştır.

Panomitik fragmanlar bu devinimini bilindik bir dille yeniden anlatan parçalardan oluşur.

Erkan Ayık ‘ın Panomitik Fragmanlara Dair adlı sergisi 04-30 Nisan 2015 tarihleri arası Galeri Foyart ‘da görülebilir.

foyart galeri sergi acilisi

“PANOMYTHIC FRAGMENTS”

The idea of copying life forms and creating animate organisms in images, the features of which determined thoroughly by us, has raised a possibility that has been described in several myths and legends; from soulless Golems of the ancient worlds, to figures created in today’s most popular computer games, from that notion of “robot” which dominates our reality today (see: food processors: “robots” in our kitchens), to “cyborgs”, anthropoid machines as elements of science fiction, and of course, to Frankenstein and narratives of the Bible about Adam’s being brought to life in the image of God from red clay and the legend he was dragged along to as he took the fruit of life from the tree of knowledge with Lilith’s “help”.

Thus, legendary narratives dating back to ancient times have interwoven the dynamics and cities of the modern world and every system related with and/or inspired by the past.

Consequently, all these happenings have brought about the desire in the human mind to put forward brand new creations. The human has started to concretize in all their works and projects, and based on that, synthesise over again.

Panomythic fragments consists of familiar expressions of that cycle.