JAPON SANATÇILAR TÜRKiYE iLE BULUŞUYOR

cermodern japon sanatcilar akatsuki-safak sergi copy

CerModern , Japonya’nın geleneksel ve çağdaş yaşayan sanatçılarından derlenen 100 sanat eserinden oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor.

Ankara ‘lı sanatseverlerin beğenisine sunulan AKATSUKI/Şafak adlı sergi, Japon geleneksel yağlıboya, mürekkep, kaligrafi, baskı, seramik eserlerin yanısıra batı tarzı resim, fotoğraf ve heykel gibi değişik disiplinlerde sanat eserlerini biraraya getiriyor.

Akatsuki/ şafak sergisi,  coğrafi açıdan yerel ve küresel olan, tarihsel açıdan geçmiş ve çağdaş olan, siyasi olarak ulusal ve uluslararası olan ve sosyolojik açıdan bireysel ve evrensel olanı çoklu katmanlarda ilişki kurduran bir projedir.
Keşif ve yenilikçilik yolunda hissettiğimiz merak ve özlem, çoğu zaman « farklı ve « olağan dışı » olana karşı gösterdiğimiz korkuyla benzeşmektedir.
Yubido, sergiyi Uzak Doğu ve Batı medeniyetleri arasında etkili bir kültürel arabulucu olarak konumlandırmaktadır. Karşılıklı etkileşimleri ve kaçınılmaz olan evrenselliğin vurgularken  belirgin bir şekilde Japon ulusal geleneklerini de sunmaktadır. Sergi, ulusal sanatın tanıtımını yaparken aynı zamanda evrensel ve küresel izleyici beklentisini de dengeler.

Sergi, 26 Nisan 2015 tarihine kadar CerModern ‘de görülebilecektir.

The exhibition in Ankara shows about one hundred pieces of contemporary and traditional art works by Japan’s living artists.
The audience in Ankara  will have the opportunity to see the great art works beyond all kinds of genre such as Japanense painting, black ink painting, calligraphy, print, ceramic, as well as western painting, photography and sculpture.

The exhibition « Akatsuki/ Şafak, Japan meets Turkey » , is a project that communicates on multiple levels, the perpetual and complex pervasion of local and world-wide in geographical terms , national and international in statesmanship terms, past and contemporary in a historical sense as well as individual and universal in a sociological one.

Our eternal curiosity and longing, towards discovery and novelty, is often paired with an equally constant yet contradicting fear of everything “different “ and “out of ordinary “.

Yubido positions the exhibition as an effective cultural mediator between Far East and Western civilizations. Highlighting mutual influences and the inevitable global universality, as well as presenting distinctive Japanese national traditions.
The Exhibition skillfully balances national artistic promotion with universal, world-wide, audience expectation and interest.

The exhibition will be on display till April 26ht, 2015 at CerModern