Emine Ersan : Hayatımı Sosyal Sorumluluk Projelerine Adadım

emine ersan röportajı - mayatta.com

Hayatının büyük bir kısmını sosyal sorumluluk projelerine adayan Emine Ersan tam bir gönül insanı.Türk Eğitim Derneği’ne (TED) olan aidiyet duygusundan dolayı bir süre genel sekreterlik görevi yapan Ersan, hemen hemen tüm Türkiye’yi gezerek kadınların eğitilmesiyle ilgili projelerde öncü oldu. Ersan Şirketler Grubu Yönetim Kurul Üyesi ve HAKER Grup’un Başkanı Emine Ersan ile Nüyell Butik’te gerçekleştirdiğimiz sohbette iş yaşamı ve sosyal sorumluluk projelerini konuştuk.

EMINE ERSAN22 HAKER Group’u nasıl kurdunuz?

Emine Ersan – Kendiliğinden olduğunu söyleyebilirim. Kendine bakmayı bilen ve sağlığını korumaya çalışan bir arkadaş çevrem var. Sağlığını korumak için çaba harcayan, doğanın gücüne inanan ve sentetik maddelerden uzak duran insanlar… Arkadaşlarım bu bağlamda ihtiyaçları olan kozmetik ürünlerini temin etmekte zorluk çekiyorlardı. Benim bu konuya olan ilgimden dolayı sık sık fikrimi alıyorlardı. Bir nevi danışman gibi olmuştum. Bana hangi kozmetik ürünleri tercih ettiğimi soruyorlar ve ben alışveriş yaparken aynılarından bir tane de kendilerine sipariş ediyorlardı. Ben de kozmetik konusundaki bilgi ve tecrübemin farkına varıp bilgilerimi ticari anlamda değerlendirmeye karar verdim. HAKER de böyle kuruldu. Şirketi kurarken ismini sorduklarında daha önce hiç düşünmediğim için cevap veremedim. O sırada iki oğlumun isimlerinden oluşan HAKER’i buldum.

HAKER GROUP bünyesinde hangi markalar var?

Emine Ersan – Doğal olması ve kimyasallardan uzak durmasının yanı sıra doğu ve batı felsefesini birleştiren Sjal gurubunu bünyemizde barındırıyoruz. Sjal İsveç dilinde maneviyet, akıl, kalp ve ruh anlamına geliyor. Ürünlerin içeriğinde quartz, altın, gümüş ve platin gibi değerli mineraller ve değerli madenler bulunuyor. Beni etkileyen özellikler de markanın ismi ve içeriği.

Spa koleksiyonunda ise June Jacobs ile çalışıyoruz. Bu marka spa ürünlerinde dünyada önemli bir yere sahip. June Jacobs ürünleri, konuda uzman kurum ve kuruluşlardan sağlığa zararlılık ve doğallık konusunda çok başarılı notlar alıyor. Parfüm dünyasının zirvesindeki marka Creed’imiz var. Creed 252 yıllık araştırma ve bilgi birikimini barındıran bir marka. Bu marka tam bir efsane. Eskiden krallar, kraliçeler ve asilzadeler tarafından kullanılan; günümüzde de Hollywood yıldızlarının tercih ettiği bir parfüm markası.Creed kullanıcıları arasında Winston Churchill, Grace Kelly, Audrey Hepburn, Prens Charles, Jacqueline Kennedy, Kraliçe Elizabeth, John F. Kennedy, Marlene Dietrich, Sigmund Freud, Frank Sinatra, Madonna, Cindy Crawford, Julia Roberts, Naomi Campbell, Victoria – David Beckham, Kevin Costner, George Clooney, Clint Eastwood, Robert Redford, Richard Gere, Harrison Ford, David Bowie, Ricky Martin, Michael Jackson gibi birçok ünlü isim bulunuyor.

Ürünleri seçerken neye dikkat edersiniz?

Emine Ersan – Önce kendim kullanıp test ediyorum. Doğal olmayan ve onay vermediğim bir ürünü pazarda başarılı olacağına inansam da getirmiyorum. Ticaretini yaptığım ürünlerin kalitesinin devamlılığını sürekli takip ediyorum.

Kozmetik satın alırken nelere dikkat edilmeli?

EE – Ürün markasına göre kimyasal oranlarının ve zararlarının kontrol edebileceğimiz internet siteleri var. Bu sitelerden ürünün içeriğini kontrol etmeden almamak gerekir. Satın alan kişinin öncelikleri de önemli. Herkes cildinin genç ve dinç görünmesini ister ama bunun için kullanacağımız ürünler için profesyonel yardım almak da önemli. Cilt analizi yapmadan ürün kullanılmamalı. Mevsimlere göre de kullanılacak ürünler değişebilir. Tabi en önemlisi de ürünü satın almadan önce denemekte fayda var.

İşinizden arta kalan zamanınızı değil de zamanınızın büyük bir kısmını sosyal sorumluluk projelerine ayırmanızı neye EMINE ERSAN33bağlıyorsunuz?

EE –Bazı insanların gönüllülük faaliyetlerine diğerlerine göre daha meyilli olduğu araştırmacılar tarafından açıklanan bir gerçektir. Ben de bu insanlardan birisiyim. Hayatımın yarısı sosyal sorumluluk projelerinde görev alarak geçti. Beni en çok ilgilendiren kısmı ise duygusal tatmin… Hiçbir çıkar beklemeden bir başkasına yardım etmenin, insana kendisini ne kadar iyi hissettirdiğini anlatamam. Bu beni güven duygusu ve gururla dolduruyor. Kişisel ilgimin yanında HAKER olarak da sosyal sorumluluk projelerinde bulunmamızın amacı: hayatının kontrolünü eline alan, sağlığını korumak için elinden geleni yapan bir Türk Toplumu yaratmak.

Peki bunun için neler yapıyorsunuz?

EE –Biz inanıyoruz ki insanların artık doğala yönelmesi gerekiyor. Bedenin kendini iyileştirme mekanizmalarını harekete geçirme yollarının araması gerekiyor. Beden, zihin ve ruh dengesi ile bütünlüğünü sağlayacak bir yaşam tarzı oluşturmak istiyoruz. Bunun için eğitim seminerleri planladık.

Tedavi etmek doktorun işidir ama sağlığımızı korumak kendi işimizdir. Tabiî ki doktora gideceğiz ama öncelikle kendi sağlığımızı korumamız gerekiyor.

Bu konuda siz kişisel olarak neler yapıyorsunuz?

EE –Ben sağlıklı kalmak ve zayıflamak için spor yapıyorum. Kısa süreli programlar ve doğal olmayan yöntemleri doğru bulmuyorum. Sağlıklı görünmenin temeli hareket etmektir. Birçok spor dalına ilgim var. Su sporlarını çok seviyorum. Windsörf ve yüzmeyi çok seviyorum. Yogayla da yakından ilgileniyorum. Şehir yaşantısı ise spor salonlarını mecbur kıldığı için fitness ve pilates ile ilgileniyorum.