SPA’NIN YENİ İSMİ ADRİANA KAREMBEU


Fransız futbolcu Christian Karembeu ile yaptığı evliliğin ardından Türkiye’de de tanınan Adriana Karembeu geçtiğimiz günlerde Ankara’daydı.

Uzun yıllar modellik yapan Slovakyalı Adriana Karembeu 126 cm bacak boyuyla “dünyanın en uzun bacaklı mankeni” olarak Guiness Rekorlar Kitabında yerini aldı. 6 yıl önce Fransız İşadamı Alain Legout ile birlikte AKD isimli bir şirket kuran ünlü model Karembeu, kozmetik, makyaj ve spa bakım ürünleri üretimine başladı. Model olarak Givenchy, Lanvin, Lagerfeld ve Fere gibi tasarımcıların ilham kaynağı olan Karembeu yeni şirketi bünyesinde üretilen ürünlere de ismini verdi. İş kadını olarak hayatına devam eden Adriana Karembeu bir yandan da modellik mesleğine devam ediyor. 12 ülkeye açılmış bir şirketin sahibi, Adriana Karembeu iş hayatı ve gelecek planlarını ALEM’e anlattı.

Bize AKD’yi anlatır mısınız?

6 yıl önce Fransa’da AKD isimli bir firma kurduk. AKD Kozmetik ürünler üreten ve spa işletmecisi bir firmadır. Spalarda uygulanan bakım kozmetik ürünlerini üretiyoruz. Bu bakım kozmetiği ile yüz vücut ve cilt bakımı yapılıyor. Ürünlerin tamamı anti age özelliğine sahip. Ürünler silicium maddesi içeriyor. Silicium vücutta üretilen bir madde. Ancak zamanla azalıyor. Bu yüzden de kırışıklık ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkıyor. Biz silicium’u laboratuar ortamında organik olarak ürettik ve bu ürünlere entegre ettik. AKD Paris borsasında işlem gören bir şirkettir.

Bu dünyada bir ilk midir?

Evet. Organik silicium ilk olarak AKD tarafından üretildi ve kozmetik ürünlerde kullanılmaya başlandı. Ayrıca klasik makyaj ürünlerinde de aynı maddeyi kullanıyoruz. Makyaj ürünlerinde de anti age etkisi var. AKD’nin birinci işi kozmetik. Kozmetik ürünlerini Fransa’daki kendi laboratuar ve fabrikalarımızda üretiyoruz. Türkiye’ye ise Spa işletmeciliği ile girdik. İlk işletmemizi Ankara’da açtık.

İlk defa kendi işiniz için Türkiye’de bulunuyorsunuz. Neler hissediyorsunuz?

Daha önce model olarak birçok defa Türkiye’de bulundum. Türkiye’deki Wellness sektörünün çok gelişmiş olması bizim Türkiye’de yatırım yapma kararı almamamızdaki en büyük etken oldu. Böyle bir markanın ve bu kalitedeki ürünlerin Türkiye’de kullanılması gerektiğini düşünerek buraya geldik.

Türkiye’de ilerleyen dönemde ne gibi iş planlarınız var?

Evet. Gelecek dönemde İstanbul, İzmir ve Antalya başta olmak üzere çeşitli şehirlerde spa merkezleri açmak istiyorum. Bu anlamda ürünlerimizin Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz.

Türkiye’de güzellik okulları açacak mısınız?

Yine bu gelişime paralel olarak Türkiye’de bu konudaki eğitimin daha iyi bir düzeye taşınması için çalışma yapıyoruz. AKD şirketi olarak Fransa’daki Paris Beauty Academy ile ortak Türkiye’de okul açma projemiz var. Estetik, güzellik ve Türkiye’de henüz olmayan spa terapisti ve spa manager yetiştirme kursları da açacağız. Bu bir ilk olacak. Daha kapsamlı ve detaylı bir eğitim vererek burada eğitim alanlara iş garantisi sunulacak. Bu okullarda eğitim alanlar hem kendi işletmelerimizde hem de başka işletmelerde çalışma imkanı verilecek.

Bu okulları açarken neyi hedefliyorsunuz?

İyi eğitim almış personel yetiştirmek ve yeni iş alanları oluşturmak. Bununla birlikte öncelikle kendi işletmelerimiz olmak üzere bu eğitimli personeli kullanmayı amaçlıyoruz.

Kendinizi 5 veya 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

İlerleyen dönemde Türkiye ve Avrupa ülkelerinde 50 işletme açmak istiyorum. Bunun dışında güzellik enstitülerinde de ürünlerimiz kullanılıyor. Çoğunluğu Fransa’da olmak üzere sayısı 200’ü bulan enstitülerle çalışıyoruz. Bunda da gelişme sağlamak istiyoruz.

Avrupa’da Yaşanan Kriz Sizi Nasıl Etkiledi?

Avrupa dışına açılma planlarımızı biraz yavaşlatmamıza neden oldu bu kriz. Fransa dışına açılmak bizim için çok önemli. Türkiye’nin hızla gelişmekte olan ekonomik yapısı bizi Türkiye’ye yatırım yapmaya yöneltti. Önümüzdeki süreçte yatırımlara devam edeceğiz. Türkiye’deki gelişimin farkındayız. Türkiye ekonomisine güveniyoruz.

Siyaset ve Ekonomiye Özel İlgi Duyuyor Musunuz?

Hayır ama Uluslararası Kızıl Haç’ın fahri elçisiyim. Bu kanalı kullanarak ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan ülkelerde yürütülen yardım çalışmalarında öncülük ediyorum. Bu ülkelere ziyaretlerde bulunuyorum. Böylece basının ve büyük firmaların yardım çalışmalarının bu ülkelere yönlendirilmesini sağlamaya çalışıyorum. Son günlerde çok konuşulan Somali’nin gerekli ilgili gördüğünü düşünüyorum. Ben insanların çok fazla bilgi sahibi olmadığı ülkeleri göz önüne çıkarılması taraftarıyım. Mauritius adası ve mayors adası gibi zengin olarak bilinen ve bir o kadar da yoksul ve aç insanın bulunduğu ülkelere kanalize olmaya çalışıyorum.

Güzel Olmanın Şartı Nedir?

Öncelikle güzellik tanrı vergisidir ama bakımlı olmak da çok önemlidir. Kullanılan kozmetik ürünlere, hijyene, gıdalara ve uykuya dikkat etmek güzellik için artı faktörlerdir.

Bundan sonra ünlü bir model olarak mı yoksa iş kadını olarak mı anılmak istiyorsunuz?

İş kadını olarak kendimi yetiştiriyorum ama modellik mesleğimi bırakmış değilim. Bazı firmalarla anlaşmalarım devam ediyor. Artık modelliğe daha az zaman ayırıyorum ama bir yandan da devam ediyorum. Yapabildiğim kadar da modelliğe devam etmek istiyorum. Sadece gençlerin kullandığı ürünlerin tanıtımı için modellik yapılmıyor. Orta yaşlı insanların kullandığı giyim ve aksesuar gibi ürünlerin ortaya koyulması için de modele ihtiyaç var.

Sinema tecrübeniz var. En çok hangi rolü oynamak isterdiniz?

Önceleri pembe çantalı sarışın karakterleri için gelen teklifler alıyordum. Ancak benim oynamak istediğim filmler komedi filmleri. Şu anda bir komedi filmi projesi var. İlkbahar ayılarında çekimine başlanacak olan bir Fransız komedi filminde rol alacağım.

Türk kadınlarının tarzını nasıl buluyorsunuz?

Türk kadınlarını eskiye oranla çok daha modern buluyorum. Türkiye’de çok farklı fiziksel yapıda kadınlar gördüm. Çok bakımlı ve güzeller.

Favori futbolcunuz kim?

En beğendiğim futbolcu tabiî ki Christian Karembeu’dur. Bütün iyi futbolcuları da beğeniyle izlerim. Eski eşim sayesinde Maradona ve Pele’yi seyretme fırsatım oldu. Bu futbolculara da hayranlık duyuyorum.

Hayatınızda en çok etkilendiğiniz kişi ve olay nedir?

Anneannem ve annem benim hayatımdaki en önemli iki insandır. Evliliğim, bazı önemli anlaşmalarım, Nelson Mandela ile tanışmam ve 1998 Dünya Kupası benim hayatımdaki önemli olaylardır.

Adriana Karembeu’yu Adriana Karembeu yapan en önemli özellikleri söyler misiniz?

Yaptığım işle çok başarılı olduğumu düşünüyorum. Mesleğim sayesinde bulunduğum yere geldim. Tek başıma kendi ayaklarım üzerinde durabiliyorum.

Başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Yüzde 80 şans, yüzde 20 çalışmak ve profesyonellik.

Hobi ve Fobileriniz Nedir?

Televizyonda dizi seyretmeyi, kitap okumayı ve yemek yapmayı çok severim. Çok fazla vakit ayıramamakla birlikte bahçeyle uğraşmak da bana huzur veriyor. Spa ortamını da çok seviyorum. Nutuk atmaktan nefret ediyorum. Uzun ve yorucu çalışmaların ardından bir süre yalnız kalıp dinlenmek benim için önemli. Röportajları seviyorum ama basın toplantıları pek bana göre değil. Bunu benim yerime yapması için birisine para ödeyebilirim.