EDINBURGH DÜKÜ PRENS EDWARD KABATAŞ ERKEK LİSESİ’NDE

edinburgh duku prens edward kabatas erkek lisesi ziyareti 25.09.2023 mayatta

Birleşik Krallık Edinburgh Dükü Prens Edward Kabataş Erkek Lisesi’nde Türk Gençleriyle Buluştu
Birleşik Krallık Edinburgh Dükü Prens Edward , Türkiye İnsan Kaynakları, Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinasyonunda düzenlenen 14-24 yaş aralığındaki gençlere yönelik gönüllü bireysel gelişim programı olan Uluslararası Gençlik Ödül Programı-Türkiye kapsamında İstanbul’a geldi.

İstanbul’da Uluslararası Gençlik Ödülü-Türkiye katılımcısı tarihi Kabataş Erkek Lisesi’ni ziyaret ederek öğrenciler ile bir araya gelen Edinburgh Dükü, samimi sohbetler gerçekleştirerek, gençlerin Ödül Programı deneyimlerini dinledi ve üstlendikleri bölümlerdeki performanslarını izledi.

Dünyada The Duke of Edinburgh’s International Award adıyla yürütülen Uluslararası Ödül Programı kapsamında Gönüllü Hizmet, Fiziksel Gelişim, Beceri Geliştirme, Macera ve Keşif Yolculuğu bölümleriyle tüm dünyada 14-24 yaş arasındaki gençlerin bireysel gelişimine katkı yapmak amaçlanıyor. Uluslararası Ödül Programı, Türkiye’de de kurumsal olarak 20 yıldır uygulanıyor. Programa Türkiye’den katılan genç sayısı 2023 yılıyla birlikte 20 bini aşıyor.

Türkiye’de her yıl daha fazla okulda uygulanarak katılımcı öğrenci sayısını artıran Uluslararası Ödül Programı önemli bir konuğu İstanbul’da ağırladı.edinburgh duku prens edward kabatas erkek lisesi_Annesi_Elizabeth_in_Daha onceki_Ziyareti_Fotograf_Albumu_Hediye_edildi-25.09.2023- mayatta

İstanbul’daki Bir Gününü Türk Gençleriyle Geçirdi

Edinburgh Dükü Prens Edward , İstanbul’da Uluslararası Gençlik Ödülü-Türkiye katılımcı okullarından birisi olan tarihi Kabataş Erkek Lisesi’ni ziyaret etti. Prens Edward burada Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Dr.Muharrem Bayrak ile birlikte Akfen Holding ve TİKAV Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp’ın yanı sıra ödül programı liderleri ve öğrenciler tarafından karşılandı. Daha sonra Kabataş Erkek Lisesi’nde incelemelerde bulunan Edinburgh Dükü, Türkiye’de 20’nci yılını kutlayan Uluslararası Ödül Programı ile ilgili olarak farklı okullardan gelen gençlerin Ödül Programı deneyimlerini dinledi, onlarla samimi sohbetler gerçekleştirerek üstlendikleri bölümlerdeki performanslarını izledi.

Okulun anı defterini imzalayan Dük, okulda 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili hatıra kitabını da yakından inceledi.

Edinburh Dükü, daha önce 2015 yılında Uluslararası Ödül Programı’nın Türkiye’deki gelişimini incelemek üzere yine İstanbul’a gelmiş, çeşitli okulları ziyaret ederken buradaki gençlerle buluşup onlarla zaman geçirmişti.

Türkiye’nin 34 Şehirinde Faaliyetlerine Devam Ediyor

Uluslararası Gençlik Ödül Programı, 2023 yılı başı itibariyle, Türkiye’de 147 aktif Ödül Merkezi, 8 binden fazla aktif katılımcısı, bini aşkın aktif gönüllüsü ile faaliyetlerine 34 ilde devam ediyor.

Dünya genelinde 130’dan fazla ülkede uygulanan, dünyanın önde gelen gençlik programı olarak bilinen ve 13 milyon öğrenciye ulaşan bu gönüllü eğitim programı, 14-24 yaş arası gençleri hedef alarak onların bireysel gelişimlerini teşvik ediyor. Türkiye’de şimdiye kadar 20 bin gence ulaşan bu önemli programın organizasyonu, Akfen Holding’in kurucusu olduğu TİKAV tarafından yürütülüyor.

Programa 14-24 yaş aralığındaki tüm gençler katılabiliyor. Katılım tamamen gönüllü olmakla birlikte Ödül Programı, gençlerin kişisel olarak kendilerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine, özgüven ve öz disiplin kazanmalarına destek olmayı hedefliyor.

Gençlerin Ödül’ü almak için Gönüllü Hizmet, Fiziksel Gelişim, Beceri Gelişim ve Macera-Keşif bölümleri için haftada birer saat faaliyetlerde bulunmaları ve Macera ve Keşif Yolculuklarına katılmaları gerekiyor. Bunun ardından ayırdıkları zamanla orantılı olarak altın, gümüş ve bronz ödüllerinden birisini alarak mezun oluyorlar. Dünyada 13 milyon gence ulaşan programın iş ve üniversitelere kabul edilmede başlıca seçme kriteri sayılması dikkat çekiyor.

Uluslararası Gençlik Ödül Programı-Türkiye Hakkında:

Uluslararası Gençlik Ödül Programı, ilk defa 1956 yılında The Duke of Edinburgh’s International Award adıyla Birleşik Krallık’ta Edinburgh Dükü Prens Philip’in desteği ile başlamış; bugüne kadar dünyada 130’u aşkın ülkede 13 milyondan fazla, ülkemizde ise 20 bini aşkın gence ulaşmıştır. Program, 14-24 yaş arası gençlerin katıldığı kişisel gelişim programı “Uluslararası Ödül Programı-Türkiye” olarak Türkiye’de 2003 yılında başladı. 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzalanan Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye” (DoEIA-TR) adı altında TİKAV temsilinde hayata geçirilmeye başlandı. TİKAV, Türkiye’de Uluslararası Gençlik Ödül Programı’nı tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek kurumdur.