DENİZDEN NE ÇIKARSA TRiLYE RESTORAN’DA

Trilye Restoran Ankara

‘En iyi balık Ankara’da yenir’ klasiğinin iddialı restoranı… Bir balık sevdalısı Süreyya Üzmez… Eşi Mahmure Üzmez’le birlikte çalışıyor. Bu sevdasını, “Çanakkale’de Çimenlik Kalesi’nin yanındaki evimizde, merhum anneannem Muammer Kemerli’den altı yaşındayken öğrendiğim peynir tenekesinde tuzlu sardalye balığı yapımıyla; Gümrük İskelesi’nin demir direkleri arasında yakaladığım kupes ve melanur avcılığıyla başlayan balık merakım, ağabeyimin armağan ettiği dört buçuk metre boyundaki şeker çuvalından yapılmış tekne ile daha heyacanlı bir şekilde devam etti” sözleriyle açıklıyor. Bu sevda Ankara’nın en tanınmış balık restoranlarından Trilye’ye kadar uzanmış.

Balığın kitabını yazdı

Restoran özenli servisi, şıklığı ve lezzetli yemekleriyle birçok rakibinin önüne geçiyor. Başkentte 9 yıldır hizmet veren mekânda kapıdan adımınızı atar atmaz bambaşka bir havayı solumaya başlıyorsunuz. Gürültüsüz ve sakin bir atmosfere sahip olan Trilye Restoran’da dekorasyon son derece özenli, şık ve klasik. Türkiye’de balık üzerine yazılmış en kapsamlı yayınlardan Trilye’nin Balık Sevdası kitabını hazırlayan mekan sahibi Üzmez yeni hazırladığı mezeler kitabının çok yakında piyasada olacağı bilgisini veriyor. Üzmez, TRT’de balık üzerine bir programa da başlıyor.

Deniz kabukluları

Taze balık Ankara’da yenir sloganı ile yola çıkan Trilye’nin yaratıcı tariflerden oluşan mönüsünde özellikle deniz kabukluları geniş yer tutuyor. İstakoz, yengeç ve karides gibi deniz böceklerinin taze hazırlandığı mekânda donmuş malzeme kullanılmıyor. Yemeğe önce soğuk başlangıçların bol seçeneği ile başlayabilirsiniz. Deniz börülcesi ve Ege’nin türlü otlarıyla hazırlanan mezeleri de hafif bir başlangıç için ideal. Kalamar tava, Karides güveç yaza uygun hafiflikte. Sonra salatalar, ara sıcaklar. Karides nirvana nefis. Ve ardından tabii balıklar. Mevsimine göre her türlü balığın en tazesini yiyebileceğiniz mekânda henüz balık tezgâhlarında yeni yeni görmeye başladığımız palamut bu günler için en doğru seçim. Ziyafet sofralarını şenlendirmek isteyenlerin tercihi ise balığın yanında istakoz, yengeç, kalamar, hepsi leziz.

Tatlıya yer bırakın
Mezelere, ara sıcaklara ve balığa doyduktan sonra mutlaka tatlıya da yer bırakın. Çünkü burada bir balık restoranından beklenmeyecek kadar çok çeşitli tatlı var. Çok hafif olan leblebi tatlısını denemenizi tavsiye ediyorum. İçki olarak hem şarap hem de rakının çeşitlerini bulabileceğiniz mekânda, şarap ön planda. Trilye Restoran’a gösterilen yoğun ilgi nedeniyle hem hafta içi hem de hafta sonu rezervasyon yaptırmalısınız.

Trilye’nin Balık Sevdası
Süreyya Üzmez ilk kitabı Trilye’nin Balık Sevdası, Türkiye’de balık üzerine yazılmış en kapsamlı yayınlarından biri. Yakında ‘Mezeler’ kitabı da çıkıyor.

Reşit Galip Caddesi Hafta Sokak.
No: 11/ A-B Gaziosmanpaşa
447 12 00
www.trilye.com.tr