CAZ AYI ETKİNLİKLERİ ABD ELÇİLİĞİ’NDE BAŞLADI

ayca gunduz band ve jeffrey hovenier

Nisan Ayı Caz Ayı kutlamaları ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ndeki konserle başladı. ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, elçilik rezindansındaki konserde diplomatik misyon temsilcileri ve caz tutkunlarını ağırladı.

Caz müziğini ve tarihini tanıtmayı amaçlayan “Caz Ayı” 2001 yılında Washington’daki Smithsonian Müzesi’nde kutlanmaya başlandı.

Her yaştan insanı caz müziği hakkında bilgilenmeye ve caz müziği dinlemeye teşvik etmek amacıyla ABD’de her yıl nisan ayı boyunca düzenlenen etkinlikler Türkiye’de ilk olarak ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. Bu yılki etkinliklerde, özellikle cazın sınırları aşan, farklı kültür ve coğrafyalardan insanları birleştiren dinamik yönüne vurgu yapılıyor..

ABD Elçiliği Rezidansı’nda düzenlenen konserde solist olarak Ayça Gündüz, davulda Burak Durman, gitarda Yunus Muti ve kontrbasta Cem Malak’tan oluşan grup, caz müziğinin en sevilen örneklerini seslendirdi.

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, konserden önce yaptığı açılış konuşmasında, “Caz müziği, Amerika’da doğdu ve bence ülkemizin ihraç ettiği en önemli unsurlardan biri. Cazın, 20. yüzyıl boyunca gerek ABD’de gerekse dünyada klasik müzikten Broadway’e ve R&B’ye uzanan geniş bir yelpazede pek çok müzik türüne katkısı oldu. Ayrıca ressamlara, şairlere, film yapımcılarına ve dansçılara iham verdi. Caz, ırk, sınıf, din ayrımı gözetmiyor ve farklılıkların önündeki engelleri kaldırıyor. Ünlü Türk Müzik Adamı Ahmet Ertegün de ABD’de caz müziğine katkıda bulundu” dedi.

ABD Ankara Büyükelçiliği, Caz Ayı kapsamında etkinliklerine Nisan ayı boyunca devam edecek.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7