BONART EL YAPIMI ÜRÜNLER TANITILDI

bon art acilis-mona zand-nader rahbar-28.09.2019İranlı sanatçı Mona Zand’ın geleneksel ve modern İran izlerini taşıyan BonArt tasarımları, Ankaralı sanat, iş ve cemiyet hayatından önemli isimlerin beğenisine sunuldu.

Ressam Mona Zand’ın, Yeşil Altınket Sitesi’ndeki showroomunda düzenlenen davette, seramikten aydınlatmaya, el dokuması halıdan süs eşyalarına kadar çok sayıdaki eşsiz tasarımı büyük bir beğeni topladı.

20 yıldır ressamlık kariyerine ara vermeden devam eden İranlı Sanatçı Mona Zand, İran’a özgü geleneksel motiflerin yer aldığı tasarımlarını Başkentlilere tanıttı. Ankara’nın ünlü simalarına kapılarını aralayan Zand çifti, geleneksel ve modern tasarımların İranlı ustaların ellerinden geçen yolculuğunu meraklılarıyla buluşturdu. 

Farsça “aşk bereket kaselerine” büyük beğeni

Geleneksel el sanatlarını çağdaş, minimalist ve modern bir bakış açısıyla yorumlayan Zand, davet kapsamında tasarladığı, aydınlatma objeleri, seramik kaseleri, el dokuma halıları ve çok sayıdaki süs eşyasını sergiledi. Ürünlerin tasarım aşamasından sonra İranlı ustaların hamarat ellerinden geçtiğini söyleyen Zand, “Buradaki tüm tasarımlar İran’a özgü izler taşıyor. Çoğunluğu sarı kaplama olan ürünlerimiz 14 ayar altından yapıldı. İran’da ustalarımızın oraya özgü özel malzemelerle ortaya çıkardığı bu tasarımlarımız, geleneksel el sanatlarıyla birlikte hem çağdaş hem minimalist hem de modern sanat anlayışıyla yeniden yoğruluyor diyebilirim.  Ürünlerimizde beyaz bakır, beyaz altın ve platin kullanıyoruz. Eski İran el sanatlarına getirdiğimiz bu yeni sanat anlayışıyla birlikte bu ürünlerimiz neredeyse her evin konseptine uygun modern eşsiz parçalar haline gelerek yeni nesle de hitap ediyor. Yıllardır İran’da yaptığım bu ürünleri şimdi Ankara’ya yerleştikten sonra Türklere tanıtmak istedim. Olumlu geri dönüşler aldım. Hatta İranlıların beğeneceğini düşündüğüm bazı tasarımlarım Türkler tarafından daha büyük bir beğeni topladı. Özellikle armut şeklindeki objeler çok fazla beğenildi. Farsça aşk, bereket gibi pozitif kelimelerin ve duaların yazılmış olduğu seramik kaseler de çok beğenildi” dedi.