BENLERDE CiLT KANSERi RİSKİNE DİKKATi

benlerde cilt kanseri diskine dikkat

Uzmanlar benlere karşı uyarıyor. Yeni çıkan benlerin tehlikeli olduğunu belirten YDÜ Hastanesi uzmanları, ben haritası çıkartarak yeni çıkan veya şekil değiştiren benleri anında tespit edebilmenin mümkün olduğunu vurguluyor.

Yeni teknolojiler sayesinde benlerin sebep olduğu cilt kanseri hastalıklarının artık önlenebildiğini belirten YDÜ Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Aslı Kaptanoğlu, vücutta ben haritası çıkartarak, benlerin yüksek kalitede görüntülerini kaydediyor. Bu sayede zaman içerisinde yeni gelişen benleri kolaylıkla saptayabiliyor. Bu teknoloji sayesinde benlerde, gözle muayenenin belirleyemediği detaylar belirlenip, dijital dermatoskopi ile doğru teşhis oranını atıyor.

Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Bu hücreler ciltte eşit şekilde dağılır ve derimize rengini verir. Ancak kimi zaman, nedeni bilinmeyen bir şekilde melanosit hücreleri bir küme oluşturacak şekilde toplanır ve ortaya koyu renkli benler çıkar. Ciltte çıkan bu benler bazen insan hayatını tehlikeye sokarak cilt kanserine neden olabilir. Cilt kanserini önlemek için ise, Foto Finder Digital Dermatoskopi cihazıyla çıkarılan ben (nevus) haritası sayesinde erken teşhis ve tedavi sağlanabilir.