BALIK USTASI SÜREYYA ÜZMEZ BALIĞI ANLATTI

anse mdm gastronomi gunleri - sureyya uzmez

ANSE MDM Gastronomi Günleri devam ediyor.

Yeme içme konusunda birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleştirilen Gastronomi Günleri etkinliklerinde, son olarak balık denilince ilk akla gelen isimlerden Balık Profesörü Süreyya Üzmez konuşmacı oldu. Ankara’yı balık için bir merkez haline getiren Üzmez, en lezzetli balığın Ankara’da yenildiğini söyledi. Türkiye denizlerindeki kaçak avlanma yüzünden balık türlerinin azaldığını ve bu yüzden balık fiyatlarının el yaktığını belirten Süreyya Üzmez, Türkiye’de kişi başına düşen deniz ürünleri tüketiminin, yılda kişi başı bir midyenin yarısı kadar olduğun söyledi. Düş Çocukları Sosyal Gelişim Projesi’ne dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ANSE Gastronomi Günleri’nde, Süreyya Üzmez balık severler için tavsiyelerde bulundu.

Balık yemenin faydaları

Üzmez balığın faydalarını şöyle anlattı: “En faydalı hayvansal protein balıktan alınır. Haftada iki kez balık yerseniz ileride doktora çok para vermezsiniz. Çok balık tüketen ülkelerin insanları sağlıklı, güleryüzlü ve naif olur. Bir midye 7.6 gramdır ve çok ucuz olduğu için bedava protein olarak adlandırılabilir. İstridye de kolestrol sıfır olduğu için çok sağlıklıdır. Kaçak avlanma balık türlerini bitiriyor İtalya’da satılan kum midyelerinin %55’inin Türkiye’den gittiğini söyleyen Süreyya Üzmez, önemli bir ihracat ürünü olan deniz ürünlerini korumamız gerektiğini vurguladı. Üzmez, “kaçak avlanma sonucu Türkiye’de her geçen yıl balık türleri azalıyor. En geç en erken diyerek denizlerimizi korumaya almamız gerekiyor. O zaman daha ucuza balık yiyebiliriz. Doğa kin tutmaz. Eğer şimdi önlem alırsak balık popülasyonu derhal artmaya başlar. Ben buradan tekrar ediyorum. Yavru ve dişi kalkan, havyarlı dil balığı yakalayan avcılar, avlarını geri bıraksın ben onlara paralarını ödeyeceğim. Balıklar çok üreyen canlılar. Eğer doğru avlanılırsa her şey düzene girer. Önceden Haliç’te balıkçılar bir günde kaç tane lüfer yakalayacak diye iddiaya girerdik. Şimdi, Haliç’te lüfer yakalamak ne mümkün!

İmitasyon balığa dikkat!

Üzmez İmitasyon balık satışına da dikkat çekti. “Balık fiyatlarının yüksek, özellikle restoranlarda balık fiyatlarının belirleyici olabilir. Düşük fiyatlar sizi şüphelendirsin. Dil balığı sipariş ettiğinizde size Dil Balığı diye Panga servis edilebilir. Panga diye satana sözüm yok ama Dil Balığı diye Panga satmak etik değil. Yengeç bacağı yerine de çok daha ucuz ve sağlıksız olan Surimi servis edilebilir. Son derece sağlıksız bir gıdadır surimi. Kanser olmak istemiyorsanız dikkat edin. Yengeç bacağı sipariş ederseniz, tüm yengeç ile servis edilen ve bacağı kırıp kendiniz koparacağınız seçeneği tercih edin.

Sardalye mucizesi

Fas’ta bir kasabada ortalama insan ömrü 110 yıl. Bunun sebebi de sardalye tüketimi. Sardalye Allah’ın bir lütfu. 100 gram sardalyede 10 gram omega 3 var. Çok çok faydalı bir besin.

Koruyucu kullanmak kansere davetiye çıkarıyor

Dünyanın birçok ülkesi birden fazla koruyucu madde içeren deniz ürünlerinin ithalatını yasaklıyor. Ancak Türkiye bunlardan bir tanesi değil. Birden çok koruyucu madde içeren deniz ürünlerinin Türkiye’ye ithalatı yasal. Bu da kansere davetiye demek. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporlarına göre 2049 yılında koruyucu maddeler yüzünden dünya nüfusunun yarısı kanser hastası olacak.

Taze balık nasıl anlaşılır?

En bilinen yöntem göz testidir. Gözler canlı olmalı. Başka bir yöntem de; balığın derisine parmağınızla bastırın hemen geri geliyorsa balık tazedir. Ayrıca taze balık deniz kokar. Solungaçlardan da taze olup olmadığı anlaşılabilir ama solungaçları da gıda boyası ile renklendirenler var. Onun için bu çok güvenilir bir yöntem değil.

En lezzetli balıklar Karadeniz’de

Sıcak denizlerden Marmara ve oradan da Karadeniz’e gelen balıklar birden soğuk suyla karşılaşınca yağlanarak soğuktan korunur. Karadeniz plankton bakımından çok zengin olduğu için de balıklar şişmanlar. Balık besini olan planktonlar balığı irileştirir. Bu süreç sonunda en lezzetli balıkları Karadeniz’den elde ederiz.

Balık nasıl yenir?

En önemli sorulardan birisi ‘balığa limon sıkılır mı?’ damak zevkini kısıtlayan hiçbir şey olamaz. Ama limon strik asit olduğu için balığın lif dokusunu bozar. Ben limonu önermem. -Balığı çok fazla pişirmemek lazım. Örneğin; lüfer biraz pembe kalmalı. -Balıkta kan olmaz. Aslında öyle değil. Kılıç ve Lüfer gibi büyük ve hareketli balıkların eti kanlı gibi görünebilir ama o aslında bir çeşit proteinin verdiği renktir. Bu balıklar aşırı hareketli olduğu için kas dokusuna sürekli kan pompalanır ve etinin rengi kırmızıya yakın olur. Hareketsiz balıkların eti beyaz olur. -Balık bulyonların içerisinde koruyucu maddeler bulunduğu için kullanmanızı önermiyorum. -Tava balıklarını kızartırken yağı en fazla iki kez kullanın.