ABDULLAH ÖZTOPRAK FESTİVAL’İN AÇILIŞINI YAPTI

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ünlü moda tasarımcısı Abdullah Öztoprak , ‘Tek Şahidi Cümbezdi’ adlı defilesini sundu.

21.’inci Uluslararası Gazimağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin açılışı organizasyonu olarak gerçekleştirilen defileyi Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve Gazimağusa şehrinin ileri gelenleri izledi.

Mağusa Kalesi içindeki Venedik Sarayı’nda gerçekleşen defilede, ünlü İtalyan mankenler Debora Franchi ve Benedetta Frucci de podyuma çıktı. Kıbrıslı erkek  ve kadın modellerin yanı sıra Türkiye’den de dansçı Pelin Gülten gösteride yer aldı. Türkiye, İtalya ve Avrupa medyasının temsilcileri de defileyi izledi.

İtalyan Voque dergisinin ‘Ekstra avangart tarzıyla dikkat çeken modacı’ olarak bahsettiği Abdullah Öztoprak, Kıbrıs’ın Mağusa kentinde düzenlenen 21.’inci Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin açılışını ‘Tek Şahidi Cümbezdi’ isimli defile ile yaptı.

Defilede Kıbrıs tarihi tema olarak belirlendi. Abdullah Öztoprak, defilede, Mağusa Kalesi içindeki 728 yaşındaki cümbez ağacının gözünden Kıbrıs tarihini anlattı.  Venedik Sarayı’nda yaşayan ve Kıbrıs Adası’nın son kraliçesi olan Catherina Cornaro’dan Otello’ya; ardından da Namık Kemal’e kadar uzanan hikaye koreografiyle anlatıldı. Ünlü Modacı defilesinin müziklerini de kendisi besteledi.

Kıbrıs tarihinde yaşanan istilaların, göçlerin ve krallıkların podyuma taşındığı tiyatral moda şovu, Venedik Sarayı’nda yaşayan ve Kıbrıs adasının son Kraliçesi olan Catherina Cornaro’nun tacının takılması ve alınması sahneleriyle sona erdi.

KIBRISLILAR TARİHE SAHİP ÇIKMALI

Öztoprak gösteriyle ilgili konuşmasında :”Kıbrıs tarihinde birçok antik eser çalındı ve bugün New York gibi şehirlerde sergileniyor. Burası sadece bir toprak değildir, çok büyük değerlerin yattığı bir topraktır” dedi. Kıbrıs tarihinin çok zengin olduğunu söyleyen Öztoprak, Kıbrıslı Türklere yaşadıkları toprakların değerini bir kez daha anlatmak istediğini belirtti.

Sayfalar: 1 2 3 4