2. ELiZABETH ’İN 91. YAŞI ANKARA’DA KUTLANDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal,

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ’in 91’inci yaş günü sebebiyle Ankara’da kutlama resepsiyonu düzenlendi.

Etkinlik, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve eşi Maggie Moore’un ev sahipliğinde elçilik konutunda gerçekleştirildi. Kutlamaya yaklaşık 1400 kişi katıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, büyükelçiler, yabancı diplomatlar, iş dünyasının temsilcileri ve sosyal yaşamın öne çıkan isimleri İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ’in 91’inci yaş günü resepsiyonunda yer aldı.

Resepsiyon, İngiliz Elçiliği çalışanlarının iki ülke milli marşlarını okunmasının ardından; İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ’in onuruna kadeh kaldırılmasıyla başladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal

Resepsiyonda ilk konuşmayı Ev Sahibi Büyükelçi Richard Moore yaptı. Moore; Kraliçenin doğum günü dolayısıyla düzenledikleri resepsiyonda misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Britanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler çok derin ve kapsamlı” diyen Moore, “Biz aynı zamanda NATO müttefikiyiz. 15 Temmuz’da Türkiye’nin demokrasine karşı yapılan darbe girişimine karşı duruşumuzla ne kadar sadık bir dost olduğumuzu kanıtladık” ifadelerini kullandı.  Moore ayrıca, konuklarının resepsiyon ile ilgili Twitter’de paylaşım yapmalarını rica etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek resepsiyonda yaptığı konuşmada İngiltere ve Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu ve DEAŞ’a karşı birlikte mücadele verdiğini söyledi.

Şimşek, Türkiye ve İngiltere arasındaki hem Avrupa’da hem de daha geniş bir coğrafyada istikrar, refah ve barış için çok kritik bir ilişki ve birliktelik olduğunu kaydetti. Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İngiltere’nin tutumuna da değinen Mehmet Şimşek, “İngiltere’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası verdiği desteği unutmadık” dedi. Şimşek, darbe girişiminin ardından Türkiye’ye ilk bakan düzeyinde ziyaretlerden bir tanesinin de İngiltere’den geldiğini sözlerine ekledi.

Resepsiyona katılan konuklara İngiltere’nin sevilen lezzeti Fish&Chips ikram edildi.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar

İngiltere Kraliçesi 2’inci Elizabeth’in 91’inci yaş günü-Maggie Moore, Esra-Mehmet Şimşek, Richard Moore

Maggie Moore, Esra-Mehmet Şimşek, Richard Moore