27. UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

27 ucan supurge kadin filmleri festivali acilisi 09052024 mayatta
27. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ’nin açılış töreni Ankara Devlet Opera ve Balesi Sahnesi’nde yapıldı. Açılış töreninde ‘Genç Cadı’, ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’ ve ‘Onur Ödülü’ sahiplerini takdim edildi. Ünlü Oyuncu Hatice Aslan da gecede yer aldı.

27. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin açılış töreni Şenay Gürler ve Yetkin Dikincilerin tarafından yapıldı. Sinema dünyasından çok sayıda ünlü ismin de bir araya geldiği açılış gecesinde Oyuncu Hatice Aslan, Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, SİYAD Başkanı Esin Küçüktepepınar, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP) Başkanı Sevil Demirci, yönetmen Biket İlhan, Uçan Süpürge Vakfı gönüllüleri, festival gönüllüleri ve Ankaralı kadın sinemaseverler yer aldı. Gecede ‘Onur Ödülü’ Hatice Aslan’a, ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’ film yapımcısı Nida Karabol, yönetmen Ayşe Polat ve oyuncu Tülin Özen’e, ‘Genç Cadı’ ödülü ise Deniz İlhan’a verildi.

Festivale olan desteklerinden dolayı plaketle ödüllendirilen Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki yıllarda da bu festivale destek olacağız ve yol arkadaşlığı yapacağız” dedi.

Hatice Aslan 27 ucan supurge mayatta 09052024

“Opera Binası Benim İçin Çok Özel”

Ece Dizdar’ın elinden onur ödülünü alan Hatice Aslan, “Opera binası benim için çok özel bir yer. Çünkü ben ilk tiyatro oyunumu burada seyrettim. Yücel Erten sahneye koymuştu. Çok etkilendim, 10 defa seyrettim. Sivas’tan gelip böyle bir oyunu seyretmenin ne demek olduğunu anlarsınız diye düşünüyorum. Ankara, benim için çok özel. Hayatımın dönüm noktası olan bir şehir burası. Kendine ve tüm varlıklara şefkatin, özenin ve saygının iyileştirici gücünü daima hatırlamaya devam edeceğim. Özü sözü bir olmak benim için çok özel bir şey” diye konuştu.

‘Genç Cadı’ ödülünü geçtiğimiz yıl aynı ödülü alan Öyküsu Özyürek’in elinden alan Deniz İlhan, “Bütün kadınlar cadıyız ama tescilli cadı olmak çok sevindirdi. Kadın dayanışması tarafından ödüllendirilmenin de insan çok güvende hissettiren bir tarafı var” dedi.

Nida Karabol, ödülünü yönetmen Biket İlhan’ın elinden aldı. Karabol, “En çok istediğimiz şeylerden biri barış, empati, sevgi. Laik eğitim istiyoruz. Kültür-sanat istiyoruz. En çok sinemayı istiyoruz” dedi.

Ödülünü oyuncu Muttalip Müjdeci’den alan yönetmen Ayşe Polat, “Kadın olmak zor, kadın yönetmen olmak daha zor. Çoğunlukla kadın yönetmenler arka planda kalmıştır. Sinema tarihi böyledir. Gelecek için çok umutluyum. Yeni nesil çok aktif, kadın dayanışmasını çok iyi biliyorlar” diye konuştu.

27. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 16 Mayıs’a kadar Kült Kavaklıdere’de yapılacak gösterimlerle devam edecek.


The opening ceremony of the 27th Flying Broom Women’s Films Festival took place at the Ankara State Opera and Ballet Stage. During the opening ceremony, the recipients of the “Young Witch”, “Wisdom Olgaç Achievement Awards”, and “Honorary Award” were presented. Renowned actress Hatice Aslan also attended the evening.

The opening ceremony of the 27th Flying Broom Women’s Films Festival was hosted by Şenay Gürler and Yetkin Dikinciler. Many famous names from the cinema world gathered at the opening night, including Actress Hatice Aslan, Çankaya Mayor Hüseyin Can Güner, SİYAD President Esin Küçüktepepınar, Cinema Producers Professional Association (SEYAP) President Sevil Demirci, director Biket İlhan, Flying Broom Foundation volunteers, festival volunteers, and women cinema enthusiasts from Ankara. At the event, the “Honorary Award” was presented to Hatice Aslan, the “Wisdom Olgaç Achievement Awards” were given to film producer Nida Karabol, director Ayşe Polat, and actress Tülin Özen, while the “Young Witch” award was given to Deniz İlhan.

“The Opera House Is Very Special to Me”

Hatice Aslan, receiving the honorary award from Ece Dizdar, stated, “The opera house is a very special place for me because I watched my first theater play here. It was directed by Yücel Erten. I was deeply affected; I watched it 10 times. I think coming from Sivas, you understand what it means to watch such a play. Ankara is very special to me. It’s a city that marks a turning point in my life. I will always remember the healing power of compassion, care, and respect for oneself and all beings. Being true to oneself is very special to me,” she said.

Deniz İlhan, receiving the “Young Witch” award from Öyküsu Özyürek, who won the same award last year, said, “All women are witches, but being a certified witch is very pleasing. Being rewarded by women’s solidarity also has a reassuring aspect,” she said.

Nida Karabol received her award from director Biket İlhan. Karabol said, “One of the things we want the most is peace, empathy, love. We want secular education. We want culture and art. Most of all, we want cinema,” she said.

Director Ayşe Polat, receiving her award from actor Muttalip Müjdeci, said, “Being a woman is difficult, being a woman director is even more difficult. Female directors have mostly remained in the background. That’s the history of cinema. I am very hopeful for the future. The new generation is very active, and they know women’s solidarity very well,” she said.

Çankaya Mayor Hüseyin Can Güner, who was awarded a plaque for his support of the festival, said, “We will continue to support and accompany this festival in the coming years.”

The 27th Flying Broom Women’s Films Festival will continue with screenings until May 16th in Kült Kavaklıdere.