AVRUPA GÜNÜ RESEPSİYONLA KUTLANDI

avrupa gunu 09052024 europe day ankara mayatta

9 mayıs Avrupa Günü Ankara’da düzenelenen resepsiyonla kutlandı. AB Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve eşi Brigitte Meyer-Landrut ev sahipliğindeki resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yanı sıra büyükelçiler ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

CerModern’de düzenlenen 9 mayıs Avrupa Günü resepsiyonu öncesinde ev sahibi Büyükelçi Landrut ve Bakan Yardımcısı Bozay, “Yarattığımız, paylaştığımız ortak miras” temalı dijital fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Sergi açılışının ardından resepsiyonun yapıldığı alana gelen Büyükelçi Landrut eşi ve delegasyon yöneticileri ile birlikte misafirleri karşıladı.

9 mayıs Avrupa Günü resepsiyonu İstiklal Marşı ve Avrupa Birliği marşlarının okunmasının ardından başladı. Konuşma yapan Nikolaus Meyer-Landrut, “Son 4 yılda Türkiye’yi Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e gezdiğim ve sayısız harikasını keşfettiğim için ne kadar ayrıcalıklı olduğumu biliyorum. Leziz gastronomisinden, ülkenin dört bir yanındaki endüstriyel dinamizme, insan uygarlığının beşiği Mezopotamya’dan, büyüleyici Akdeniz kıyılarına ve içmek için ikram edilen sayısız bardak çay ve ‘az şekerli’ Türkçeye kadar” cümlelerini kurdu.

İLİŞKİLERİMİZ OLMASINI İSTEDİĞİMİZ BİR AŞAMADA DEĞİL

Dört yıllık Türkiye görevinin sonuna geldiğini belirten Landrut,  “Türkiye-AB ilişkileri kesinlikle olmasını istediğimiz bir aşamada değil. Bu karmaşık ve çok yönlü bir ilişkidir. Bununla birlikte, Türkiye aday bir ülkedir, ilişkilerimiz onlarca yıl öncesine dayanmakta ve sayısız ve benzeri görülmemiş krizler karşısında dayanıklılığını kanıtlamıştır. Geçtiğimiz dört yıl boyunca dış politika, ticaret, yatırımlar, göç, bağlanabilirlik, yeşil ve dijital dönüşüm gibi karşılıklı menfaatlerimizi ilgilendiren pek çok alanda yorulmak bilmeden çalışmaya devam ettik” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Bozay da Avrupa Günü resepsiyonunda yaptığı konuşmada şu sözleri sarfetti, “

“Türkiye stratejik bir aday ülke. Avrupa ile coğrafi, kültürel, tarihi, ticari ve siyasi ilişkileri var. Türkiye Avrupa’nın tüm organizasyonlarına da üye. Biz AB’nin somut adımlar atmasını bekliyoruz ve önümüzdeki dönemde de AB’nin adımlarının hızını, düzeyini, kapsamını yakından takip ediyor olacağız.

Kuzeyimizde bir savaş devam ediyor. Filistinlilere yönelik eşi benzeri görülmemiş bir durum söz konusu. Aday ülke olarak Türkiye 360 derecelik dış politikamızla tam ortada yer alıyoruz. Pek çok zorlukla karşı karşıyayız. Ama birçok imkan da var. Ancak ‘zamanın ruhunun bir dönüm noktası olduğuna inanıyorum. Bu sefer bu dönüm noktasını Avrupa kaçırmasın diyoruz. AB bu zor zamanlarımızda hemen yanımızda oldu” ifadelerini kullandı.

YAVAŞ: AB ÜYELİĞİ ÇABALARININ DESTEKLEMESİNİ BEKLİYORUZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş konuşmasının devamında şunlara değindi:

“AB kurumları ile Türkiye’deki yerel yönetimler arasında da ilişkilerin geliştirilmesinde birçok projeye imza attı. Ankara özelinde de Belediyemiz tarafından yürütülen SMART Ankara Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı ile ilgili, kendisi ile çok yakın işbirliği yaptık ve birçok projeyi hayata geçirdik. Vermiş olduğu destekten dolayı bir kez daha huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz üzere Türkiye’nin AB’ye üyelik girişimi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma idealinin bir göstergesidir. Ortak Avrupa ruhunun temeli olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü sağlamada Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefi çok önemli katkılar sunmaktadır. Bu nedenle Türkiye uzun zamandır bu yolda attığı adımlarla AB’ye üyelik için hazır olduğunu göstermiştir. AB üyeliği konusundaki çabaların desteklenmesi ve önyargıları aşılarak bir an önce Türkiye’nin tam üyeliğinin gerçekleşmesi için gerekli iradeyi göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Büyükelçi ve protokol üyeleri konuşmaların ardından resepsiyona katılan diğer konuklarla sohbet etti. Avrupa Günü resepsiyonunun devamı kutlama şeklinde sürdü.


The reception celebrating Europe Day on May 9th was held in Ankara. Ambassador Nikolaus Meyer-Landrut, the Head of the European Union (EU) Delegation to Turkey, and his wife Brigitte Meyer-Landrut hosted the reception, which was attended by Deputy Minister of Foreign Affairs and EU Presidency Ambassador Mehmet Kemal Bozay, Ankara Metropolitan Mayor Mansur Yavaş, as well as prominent ambassadors and business figures.

Prior to the Europe Day reception at CerModern, Ambassador Landrut and Deputy Minister Bozay inaugurated a digital photo exhibition themed “Our Shared Heritage” (“Yarattığımız, paylaştığımız ortak miras”). Following the opening of the exhibition, Ambassador Landrut, along with his wife and delegation officials, welcomed the guests to the reception area.

The Europe Day reception began after the rendition of the National Anthem and the European Union anthems. Nikolaus Meyer-Landrut stated in his speech, “I know how privileged I am to have traveled from East to West, from North to South in Turkey over the past 4 years and discovered countless marvels. From its delicious gastronomy to its industrial dynamism spread across the country, from the cradle of human civilization in Mesopotamia to the enchanting Mediterranean coasts, and to the countless cups of tea served for hospitality along with the ‘little sugar’ Turkish” expressions.

AT A STAGE WHERE WE DESIRE RELATIONS

Marking the end of his four-year term in Turkey, Landrut remarked, “Turkey-EU relations are certainly not at a stage where we desire. This is a complex and multifaceted relationship. However, Turkey is a candidate country, our relations date back decades, and they have proven their resilience in numerous unprecedented crises. Over the past four years, we have tirelessly worked in various fields of mutual interest such as foreign policy, trade, investments, migration, connectivity, green, and digital transformation.”

Deputy Minister of Foreign Affairs and EU Presidency Ambassador Bozay, in his speech at the reception, stated, “Turkey is a strategic candidate country. It has geographical, cultural, historical, commercial, and political relations with Europe. Turkey is also a member of all European organizations. We expect concrete steps from the EU, and we will closely monitor the speed, level, and scope of the EU’s steps in the coming period.

“We are in the midst of a war to our north. There is an unprecedented situation regarding the Palestinians. As a candidate country, Turkey is right in the middle with our 360-degree foreign policy. We face many challenges, but there are also many opportunities. However, I believe this is a turning point in the spirit of the times. This time, we say let Europe not miss this turning point. The EU has been right by our side in these difficult times,” he added.

YAVAŞ: WE EXPECT SUPPORT FOR EU MEMBERSHIP EFFORTS

Ankara Metropolitan Mayor Yavaş, in his speech, touched upon the following:

“Many projects have been carried out to develop relations between EU institutions and local governments in Turkey. Specifically for Ankara, we have closely collaborated with him regarding the SMART Ankara Sustainable Urban Transportation Plan, implemented by our Municipality, and realized many projects. I thank him once again for his support.

As you know, Turkey’s accession process to the EU is an indicator of the ideal set by Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the Republic of Turkey, to reach the level of contemporary civilizations. Turkey’s EU membership goal contributes significantly to ensuring democracy, human rights, and the rule of law, which are the foundations of the common European spirit. Therefore, Turkey has long shown that it is ready for EU membership with the steps it has taken on this path. We expect support for efforts towards EU membership and the display of the necessary determination to overcome prejudices, so that Turkey’s full membership can be realized as soon as possible,” he concluded.

Following the speeches by the ambassador and protocol members, they engaged in conversations with other guests attending the reception. The continuation of the Europe Day reception was in the form of celebrations.