SAKIP SABANCI VEFATININ 20’NCİ YILINDA ANILDI

sakip sabanci anma toreni 07.05.2024 mayatta

İş insanı Merhum Sakıp Sabancı vefatının 20’nci yılında ailesi ve dostlarının katıldığı özel bir törenle anıldı. Törende katılımcılara izletilen, E. Melisa Sabancı Tapan’ın dedesi Sakıp Sabancı ile gerçekleştirdiği sohbetin videosu duygusal anlar yaşattı.

İş insanı ve Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı’yı anmak için düzenlenen tören Sabancı Center’da yapıldı. Anma törenine; İstanbul Valisi Davut Gül ve eşi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, iş, sanat, medya ve cemiyet dünyasının önde gelenleri ile Güler Sabancı, Dilek Sabancı, Sevil Sabancı, E. Melisa Sabancı Tapan, Suzan Sabancı ve kızı Ceyda Sabancı Dinçer ile Serra Sabancı, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ve çok sayıda konuk katıldı.

Anma töreninde konuşma yapan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı “Sakıp Sabancı, kendi deyimiyle; ülkesini çok seven, bu ülkenin bir evladıydı.Ülkesinin her bir ferdini ayrı ayrı seven, her konuya, her kişiye ön yargısız ve yapıcı bakan, birlik ve beraberliğe, ortak akıl üretmeye çok önem veren, Türkiye aşığı ve Türkiye’nin muasır medeniyetler yolunda ilerlemesi için yılmadan çalışan bir kişiliğe sahipti.” diyerek konuşmasına başladı. Konuşmasının ardından sözü E. Melisa Sabancı Tapan’a bırakan Güler, “Melisa gibi gençlerin de katkısıyla yarattığımız ve geliştirdiğimiz değerler için mutluyuz ve sizlerle de paylaşmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Melisa Sabancı Tapan’ın Dedesi ile Sohbeti Herkesi Duygulandırdı

Sakıp Sabancı’nın torunu Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi E. Melisa Sabancı Tapan’ın, Sabancı’nın geniş içerik arşivi, videoları, metinleri, kitapları ve ses kayıtlarından faydalanılarak hazırlanan bir yapay zeka modeli sayesinde dedesiyle konuşması, salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Tapan, “Bu salona baktığımda, dedem Sakıp Sabancı’nın hayatının ne kadar değerli insanlara dokunduğunu bir kez daha görebiliyorum, gururlanıyorum. Sakıp Sabancı, yaştan ve sosyal statüden bağımsız, her insanla güçlü bir bağ kurabilen özel bir insandı. Farklı bakış açılarını ortak bir lisana tercüme edip, hepimize anlatabilirdi. Açık fikirli, dürüst ve samimiydi” diye konuştu.


Businessman Sakıp Sabancı was commemorated with a special ceremony attended by his family and friends on the 20th anniversary of his passing. The video of a conversation between E. Melisa Sabancı Tapan and her grandfather Sakıp Sabancı, shown to the participants at the ceremony, brought about emotional moments.

The ceremony, held at the Sabancı Center, was organized to honor the late businessman and Honorary Chairman of Sabancı University, Sakıp Sabancı. Among the attendees were Istanbul Governor Davut Gül and his spouse, Istanbul Metropolitan Municipality Mayor Ekrem İmamoğlu, prominent figures from the business, art, media, and society, as well as Güler Sabancı, Dilek Sabancı, Sevil Sabancı, E. Melisa Sabancı Tapan, Suzan Sabancı and her daughter Ceyda Sabancı Dinçer, and Serra Sabancı, along with Honorary Chairman of Koç Holding Rahmi Koç and many other guests.

Speaking at the commemoration ceremony, Güler Sabancı, Chairperson of the Board of Trustees of Sabancı University, began her speech by saying, “Sakıp Sabancı, in his own words, was a son of this country who deeply loved his country. He was a person who loved each and every citizen of his country separately, approached every issue and person without prejudice and constructively, attached great importance to unity and solidarity, and worked tirelessly for Turkey’s progress towards contemporary civilizations.” After her speech, Güler handed over the floor to E. Melisa Sabancı Tapan, saying, “We are happy for the contributions made by young people like Melisa to the values ​​we have created and developed, and we are proud to share them with you.”

Conversation between Melisa Sabancı Tapan and Her Grandfather Touched Everyone

The conversation between Sakıp Sabancı’s granddaughter, E. Melisa Sabancı Tapan, a Member of the Board of Trustees of Sabancı University, and her grandfather, made possible through an artificial intelligence model prepared using Sabancı’s extensive content archive, videos, texts, books, and audio recordings, led to emotional moments in the hall. Tapan said, “When I look at this hall, I can once again see how much my grandfather Sakıp Sabancı touched the lives of valuable people, and I am proud. Sakıp Sabancı was a special person who could establish a strong connection with every individual regardless of age and social status. He could translate different perspectives into a common language and explain them to all of us. He was open-minded, honest, and sincere.”