14 TEMMUZ FRANSA MİLLİ GÜNÜ KUTLANDI

fransa milli gunu 14 temmuz 202314 Temmuz Fransa Milli Günü, Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonun ev sahipliğini Büyükelçi Herve Magro üstlendi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay’ın yanı sıra Ankara’da görevli yabancı misyon temsilcileri ve iş dünyasından çok sayıda katılımcı resepsiyonda yer aldı.

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği bahçesindeki milli gün kutlamasında Büyükelçi Herve Magro ve Eşi Maria Magro konuklarını karşıladı. Resepsiyon iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Bozay, yaptığı konuşmada, Türkiye ve Fransa arasındaki diplomatik ilişkilerin köklü bir tarihe dayandığını belirtti. Fransa’daki Türk toplumunun Fransa’ya yaptığı sosyal, ekonomik ve kültürel katkıyı aktaran Bozay, Fransa’nın Türkiye-AB ilişkilerine olumlu yönde katkı sağlamasını beklediğinin altını çizdi.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Magro da Ankara’nın başkent ilan edilişinin 100. yılında misafirlerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 14 Temmuz’un Fransa halkı için önemini anlattı. Magro, Ankara’daki görev süresinin bittiğini söyleyerek, Türkiye’de kendisini hiçbir zaman yabancı olarak görmediğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından konuklara Türkiye ve Fransa mutfağının özel lezzetleri ikram edildi. Milli gün kutlaması müzik ve dans ile devam etti.