BELÇiKA MiLLi GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

belcika milli gunu 2023 -Paul Huynen-Mehmet Kemal Bozay - 19062023 mayatta (1)Belçika Milli Günü ve Belçika- Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 185. yılı Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Ankara’daki Belçika Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda Büyükelçi Paul Huynen ve Eşi Christine Huynen ev sahipliği yaparken, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay’ın yanı sıra ülkemizde görevli bir çok büyükelçi ve diplomat konuk olarak yer aldı.

Resepsiyon iki ülke milli marşlarının okunmasının ardından başladı. Kürsüde konuşma yapan Evsahibi Büyükelçi Huynen: “185 yıl önce; 1838 yılında Kont O’Sullivan de Grass başkanlığındaki Belçikalı heyetin İstanbul’da Sultan 2. Mahmud’a resmi ziyarette bulunmasıyla ve kabul edilen Dostluk ve Ticaret Anlaşması’nın Ekim 1838’de onaylanması iki ülke arasındaki dostluğun başlangıcıdır” cümleleriyle konuşmasına başladı. Büyükelçi Huynen Belçika’nın 2024’ün ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı yapacağını ve AB üyesi olan Türkiye ile birlikte fırsatların değerlendirilebileceğini söyledi. Huynen ayrıca 6 Şubat depremi, NATO ve Ukrayna-Rusya savaşına da değindi.

belcika milli gunu 2023 -Paul Huynen-Mehmet Kemal Bozay - 19062023 mayatta (2)

Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ise: “Türkiye-Belçika ilişkilerinde NATO ve AB gibi platformlar kapsamında karşılıklı değerler ve çıkarlar temelinde 2023’ün çok yönlü ilişkileri güçlendirmek için fırsat sunuyor” cümlelerini kullandı. Bozay, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye yardımlarını ileten Belçika hükümetine ve halkına da teşekkür ederken bu desteklerin iki ülke halkları arasındaki güçlü bağı gösterdiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Ev Sahibi Büyükelçi ve Huynen ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay da diğer konukların arasına katıldı. Milli gün kutlamasında Belçika mutfağından özel lezzetler konukların beğenisine sunuldu.